Yeni dönem ne gibi yenilikler getirecek?

Süt sektöründe gündem oldukça yoğun, 18 aydır sabit tutulan çiğ süt fiyatlarının bu yılın sonunda artırılıp artırılmayacağı belirsizliğini koruyor. Üretici fiyatlarda artış beklerken birçok bölgede fiyatlar aşağı çekiliyor.
Bu arada Konya, Ankara, Karadeniz ve Ege’de bazı süt fabrikalarının finansal açıdan zor durumda olduğu haberleri geliyor. Zor durumdaki fabrikaların süt alamaması da süt üreticisini olumsuz etkiliyor. Bu gidişle mevcut fiyatlarla devam edilmesini üretici kar sayacak noktaya gelmek üzere.
Sektörde sürdürülemez süt fiyatları ve zor durumdaki fabrikalar nedeniyle gözler Et ve Süt Kurumu’nu arıyor, ancak kurum sütle ilgili görevlerine bir türlü başlayamıyor. Ak Parti’nin seçimlerde vaad ettiği yem ve gübrede KDV’nin kaldırılması, Hükümet Programında yer aldı. Ancak bunun ne zaman ve nasıl uygulanacağı konusunda belirsizlik devam ediyor.

Peynir üretim ve satışına yeni kurallar geliyor

Süleyman Özdoğan, Peynir Tebliğinin 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesiyle özellikle kaşar peynir üreticilerinin haşlama usulu peynir dışında kaşar peynir üretemeyecek olmaları nedeniyle kaşar peyniri fiyatlarının artacağı tespitinde bulunuyor. Konuyla ilgili ayrıntıları Makale bölümünde okuyabilirsiniz.
Amerika’dan Türkiye’ye sığır ihracatını konu alan özel bir röportaja yer veriyoruz. Türkiye Amerika’dan en çok damızlık sığır (daha çok gebe düve) ithal eden dördüncü ülke konumunda. Röportajı Amerika’dan Türkiye’ye en çok sığır ihraç eden Royal Atlantik firmasının Yönetici Ortağu Murat Berk ile Amerika’da yaptık. Bir solukta okuyacağınızı umuyorum.
Uluova Süt’ün sponsor olduğu Evde Yapın bölümünde bu sayıda “Peynir Mayası, Kültür ve Katkılar”ı anlatıyoruz. Tekafos’un desteğiyle hazırlanan Analiz ve Güvenlik bölümünde ise “Süt Analizinde FTIR Teknolojisi” konusunu işliyoruz. Ayrıca bu sayıda “Unutulmuş Süt Tatlıları” ve “Kolostrumun Değerlendirilmesi” konulu iki bilimsel makale yer alıyor.
Gündemde ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in hayvancılık sektörüne yönelik mesaj ve değerlendirmelerine yer verdik. Çelik, Tarım Bakanlığına atanır atanmaz kolları sıvadı ve ilk müjdesini süt üreticisine verdi. Bakanlıkta ilk buluşmasını su ürünleri ve hayvancılık sektörü temsilcileriyle yapan Bakan Çelik, özellikle destekleme ve hayvancılık politikalarında önemli değişikliklere gidileceğinin mesajını verdi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yeni dönemde tarım ve hayvancılıkla ilgili uygulamaları gözden geçireceklerini, çiftçi ve sektör temsilcileri ile diyaloga özel önem vereceklerini de dile getirdi.
Yeni dönemi biz de yakından izleyip size aktarmaya devam edeceğiz.
Yeni yılda, yeni sayıda görüşmek dileğiyle…

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.