Süt endüstrisinin zorlu koşullarına uygun etiketleme teknolojisi

Süt endüstrisine etiketleme çözümleri sunan ERDA, müşteriye özel tasarımlar geliştirerek peynir, tereyağı, dondurma, süt ve ayran ambalajları için yüzey etiketleme çözümleri sunuyor.

1994 yılında kurulan ERDA 22 yıldır kendinden yapışkanlı etiketleme makinaları üretiyor. Gıda endüstrisinde bu alanda en çok tercih edilen firmlardan biri olan ERDA; Almanya, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere 38 ülkeye etiketleme makinası ihracatı yapıyor.

Ürün ambalajlarindaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak süt ve süt ürünleri endüstrisinde beklentilerin yükselmesi ile ERDA, ürünün niteliklerine uygun farklı konfigürasyonlarda etiketleme makinaları tasarımına ağırlık verdi. Bu kapsamda üçgen peynir etiketleme makinası, kare/ silindirik süt ve ayran şişeleri için sarma etiketleme makinası, peynir kaseleri ve vakumlu ambalajları için üst yüzey etiketleme makinası ile peynir, tereyağı gibi ürünler için alt/üst yüzey etiketleme makinası ile sektörün ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Farklı formlarda, boyutlarda ve gramajlarda ürün gamına sahip olan süt endüstrisinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için ERDA etiketleme makinalarına çeşitli fonksiyonel ekipmanlar eklenebiliyor. Böylece ürünlerin değişen geometrik yapılarına yönelik ayarların kolayca yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Son yıllarda çok sayıda üretici ürünlerinde farklılık yaratabilmek için özgün ambalajlar tasarlıyor

Süt sektörün en önde gelen peynir üreticilerinden Tahsildaroğlu da, kendi geliştirdiği şeffaf plastik peynir kutularındaki ön yüz etiketi ile kutu kapaklarının açılmasını önleyen karşılıklı şeffaf emniyet etiketlerinin uygulaması için ERDA etiketleme makinalarını tercih etti.

Bu uygulamalarda, emniyet etiketinin düzgün ve tüketici tarafından alınmadan önce açılmayacak şekilde güvenli bir şekilde yapışmış olması bekleniyor. Ürün ve firma tanıtım bilgilerini içeren ön yüz etiketinin ise kırışıksız ve pencereden taşmayacak şekilde etiketlenmesi gerekiyor. Müşterisinin hassasiyetlerini gözönüne alan ERDA bunu sağlamak için etiketleme makinasında özel etiket yapıştırma ve kıvırma sistemleri tasarladı.

Peynir endüstrisinin zorlu üretim koşullarına uyum sağlaması ve hijyenik olması için etiketleme makinasının gövdesi ve konveyör sistemleri tamamen paslanmaz çelikten üretildi. Mikroişlemci kumandalı etiketleme modülleri elektronik hız ayarı, etiket uzunluk ayarı ve ürün üzerinde otomatik etiket pozisyonlama özellikleri ile kullanıcı dostudur. Bir üründen diğerine geçiş elektronik ayarlar sayesinde ürün ve etiket firesi vermeden 3-4 dakika içinde yapılmaktadır. Etiketleme makinasına eklenebilen bir stabilizasyon bandı ile peynir kaselerine U-biçimli taban veya kapak üstü etiketi yapıştırılabiliyor.

ERDA, süt endüstrisinin gelişen koşullarına paralel olarak, ihtiyaç duyulan kapasitelere uygun esnek ve ekonomik etiketleme çözümleri sunuyor. Ürünlerin gereksinimlerine uygun olarak müşteriye özel tasarımlar geliştiriyor.

* Zeynep Sergen, Erda Bilimsel Araştırma Eğitim Hizmetleri Ltd.Şti.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.