Güzel günler göreceğiz, güneşli günler

75. sayıyla karşınızdayız…

Türkiye’de sütçülüğün serüvenini 15 yıldır yakından izliyor ve sektörün iletişim platformu olmayı sürdürüyoruz. Basın özgürlüğü ikliminin geldiği nokta gazeteciliği ve yayıncılığı neredeyse imkansız hale getirdi.

Sütçülük kamuoyu adına yaptığımız gazetecilik faaliyetimize karşı kamu kurumları ve yöneticileri sorulara cevap verme zahmetine bile katlanmıyorlar. Yayıncılık ve gazetecilik yapmanın bütün zorlu koşullarına rağmen 15. yayın yılımıza ve 75. sayıya ulaştık. Katkısı olan ve emeği geçen herkese bu vesileyle teşekkür ediyorum.

Hiçbir sektörün Süt Dünyası gibi bir dergisi yok, bu okurlarımızın başarısı, bizim de onurumuzdur. Ancak özgür düşünce ortamında ve bilgiye erişimdeki güçlükler işimizi gittikçe zorlaştırıyor. Tarım Bakanlığı başta olmak üzere hiçbir kamu kurumu gelişmeleri kaynağından öğrenip size aktarmamıza yardımcı olmuyor. Özel sektör ve sivil toplum aktörleri ise korku ikliminden dolayı görüşlerini dile getirmekten  çekiniyorlar.

Basın olarak faaliyetlerimizi özgürce yerine getiremediğimiz için size doğru haber ve sağlıklı veriler sunmakta güçlük çekiyoruz. Bu da sizin bilgi ve haber ihtiyacınızı tam olarak karşılayamamamıza yol açıyor. Böyle olunca da Süt Dünyası’nı takip etmekten vazgeçip aboneliğinizi yenilemekten kaçınıyorsunuz.

Oysa, sektörün sorunlarının çözüme kavuşması için sütçülüğe odaklanmış bir yayının bağımsız kimliğini koruyarak gazetecilik ve yayıncılık faaliyetlerini sürdürmesi çok elzemdir. Sesinizin gür çıkması, taleplerinizin gündeme getirilmesi ve sorunlara çözüm aramak için her şeyden önce Süt Dünyası’nın dimdik ayakta ve hayatta kalması gerekiyor.

Sektör mensuplarının seslerinin kısılmaması için bu durumu iyi idrak etmeleri ve Süt Dünyası’na sahip çıkmaları kendi yararlarınadır. Süt Dünyası yayın hayatını sürdüremezse sektörün önemli bir kalesi düşmüş olacaktır. Kıymetinin ancak yokluğunda fark edileceğine eminim, ancak iş işten geçtikten sonra idrak etmenin bir anlamı kalmayacaktır.

Bu sayıda bir süt çiftliğini ve onun kurucusunu kapağa taşıdık. Uluova Süt Çiftliği ile ilgili haber ve kurucusu M. Akif Hut ile röportaj yapmak düşüncesiyle çalışmalar yaparken, böyle bir vizyonun Türkiye’de değil dünyada bile olmadığını gördük. Hayvancılık sektörüne çöken kasveti dağıtmak ve sektöre umut aşılamak için bu benzersiz çiftliği kapağa taşımaya karar verdik.

Uluova Süt ve kurucusu M.Akif Hut, karanlıkta yolunu kaybetmiş sütçülük için adeta bir kutup yıldızı. Uluova, Süt Dünyası ekibinde böyle bir his yarattığı için bu sayıyı “Sütçülüğün Kutup Yıldızı” kapağıyla çıkarmaya karar verdik.

Özel dosyada ise yerel yönetimlerde uygulanan Halk Süt projelerine yer verdik. Türkiye’nin her bir köşesindeki Halk Süt projelerini sizin için inceledik. Ayakta kalma savaşı veren süt üreticilerine “yerel nefes” olan “Halk Süt” projelerinin yaygınlaşması, sektörü yeniden canlandırmak için iyi bir fırsata dönüşebilir. Büyükşehir, il ve ilçe tüm belediyeler bölgelerindeki üreticiye hayat öpücüğü vermek için -özel dosyada yer verdiğimiz- “Halk Süt” modellerinden herhangi birini kolayca uygulayabilirler.

“Uluova Süt” ve “Halk Süt” içimizde yarınlara dair umudu yeşertiyor. Şairin dediği gibi, “Güzel günler göreceğiz güneşli günler.”

Süt Dünyası Sayı 75’i e-dergi olarak okumak için tıklayınız!

Yeni sayıda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.