Süt ürünlerinde sahtecilik haberleri artıyor

Sektördeki örgütler neye yaslanıyor

Sektörün en temel problemlerinden biri de örgüt çatışması olduğu bilinen gerçek. Özel dosyada, “Süt sektöründeki örgütlenme” konusunu ele aldık. Bütün üretici örgütleri süt kayıtlarını tutuyorlar, süt toplayıp satıyorlar. Bu durum üreticilerin örgütleri aracılığıyla birbirleriyle rekabet etmesine yol açıyor. Hangi üretici örgütüyle bu konuyu konuşsak, hepsi aynı dertten muzdarip. Ancak hiçbiri de “süt toplayıp satmak benim işim değil” demiyor. Üretici örgütleri arasındaki görev ve yetki karmaşasına yol açan mevzuat hakkında ayrıntılı bilgi edineceksiniz. Üretici örgütlerinin konuyla ilgili görüşlerine ise gelecek sayıda yer vereceğiz.

Keçi sütü ürünleri ve ineklerde üreme-besleme ilişkisi

Akademik çevrelerden gelen yoğun istek üzerine bilimsel makalelere daha fazla sayfa ayırmaya özen gösteriyoruz. Bu sayıda ilgiyle okuyacağınız iki bilimsel makale yer alıyor. Geçen sayıda birinci bölümünü yayınladığımız “Keçi Sütü” makalesinin bu sayıda ikinci bölümünü, “Keçi Sütü Kullanılarak Üretilen Özel Ürünler” makalesini yayınlıyoruz. Ayrıca kapak dosyamızla bağlantılı olarak “Süt Sığırlarında Üreme – Besleme İlişkisi” makalesini de ilgiyle okuyacaksınız.

Tağşiş ve sahtecilik yapanı kimse kayırmamalı

Herkesin bildiği gibi süt ürünlerinden çok başvurulan sahteciliğin 2 nedeni var. Biri ürünün raf ömrünü uzatmak, diğeri sütten sütyağını alıp yerine bitkisel yağ kullanmak. Bugünlerde bu iki tağşişe örnek 2 vakadan bahsetmeden geçemeyeceğiz. Birincisi, Şeker Süt’ün ürettiği yoğurtlara raf ömrünü artırmak için “natamisin” katkı maddesini yasal sınırların üstünde kullanması. Bu nedenle Şeker Süt’ün yoğurt üretim lisansının önce iptal edildiği, ardından bakanlık tarafından jet hızıyla yeniden lisans verildiği iddiaları. İkincisi de Teksüt’ün tam yağlı taze kaşar peynirinin bitkisel yağ içermesi nedeniyle üretim lisansının iptal edilmesi. Daha fazla kazanmak için insan sağlığının hiçe sayılmasına kimse müsaade etmemeli. Buna tevessül edenleri hem bize, hem de yetkili mercilere bildirmelisiniz.

Yeni yılda dergide bazı yenilikler planlıyoruz.
Yayınlarımızla ilgili her türlü görüş, öneri ve isteğinizi lütfen bizimle paylaşınız.
Gelecek sayıda buluşmak dileğiyle, esen kalın…

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.