Onuncu yıla giriyoruz

Dokuz yıllık yayın hayatımızda tek önceliğimiz sütümüzün ak kalması ve süte değer katmak oldu.

Süt Dünyası ilk günden beri kişilere ve kurumlara değil ilkelere bağlı tarafsız ve bağımsız yayıncılık yapmanın gayreti içerisinde oldu. En zor zamanlarda ve koşullarda bile kalemimizin onurunu koruma konusunda titiz davrandık.

Tarafsız ve bağımsız bir yayının sektörde itibar görmesinden ve güçlenerek yoluna devam etmesinden rahatsız olanların da sadece gerçeklerin peşinde olmaktan başka bir gayemizin olmadığını bir gün fark edeceklerine inanıyoruz.2014 yılını geride bırakırken, hem bu yılın bıraktığı izlerden, hem de gelecek yıla dair hedeflerimizden biraz bahsetmek istiyorum. Kuşkusuz 2014 yılının en önemli gelişmesi süt ürünlerimizin Rusya vizesi alması oldu.

Hayvancılık ve süt sektörünün dış pazarlardaki fırsatlara odaklanarak gelişme kaydedeceğini her fırsatta dile getiriyoruz. AB kapısının ardından, dünyanın en büyük süt ürünleri pazarlarından Rusya da sütmüze kapılarını açtı. Üç firma Rusya’dan ihracat izni alırken, birçok firma da onay almak için sırada. 2013 yılında da 6 süt firması AB’ye ihracat izni almıştı. Şu ana kadar hem AB’ye, hem de Rusya’ya kayda değer bir ihracat olmadı. Ancak bu gelişmelerle önemli sayıda çiftlik ile süt işleme tesislerinin AB kriterlerine uygunluğu onaylanmış oldu. Sıra sütümüzü Rus ve Avrupalı tüketicilere ulaştırmaya geldi.

Bir diğer önemli konu ise süt toplama ve işleme tesislerinin 31 Aralık 2013’e kadar almaları gereken onay numarasının süresi bu yılın sonuna (31 Aralık 2014) uzatılmasıydı. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nde hala faaliyet gösteren birçok işletmenin onay numarası almadığı dikkat çekiyor. Özellikle süt toplama merkezleri ve mandıraların bir bir kısmı faaliyetlerini 2014 yılı sonunda durdurmak zorunda kalabilirler.

Bu sayıda süt sektörünün yakın geleceğine ışık tutmak içini kalkınma programları, öncelikli dönüşüm programları ve hükümet programını inceledik. Ayrıca Türkiye’nin AB sürecinde geldiği noktayı ve hükümetin eylem planlarını sizler için derledik.

Yeni yılda birtakım yeniliklerle karşınızda olacağız. Özellikle dijital ortamdaki görünürlüğümüzü artırmak yeni yılda öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Süt Dünyası’nı e-dergi olarak yayınlayarak başlatacağımız dijital değişim süreci, internet tabanlı içerik kaynakları ve sosyal medya projeleriyle devam edecek.

Bu sayıda da yine sadece Süt Dünyası’nda bulabileceğiniz dosya, haber, makale ve diğer içeriklerle karşınızdayız. Yeni sayıda görüşmek dileğiyle…

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.