Sağım robotu ile işgücü sorununu çözün

Hayvancılık işletmelerinde teknolojik ürünlerin kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Türkiye’yi robotlu sağımla tanıştıran DeLaval, WMS Gönüllü Sağım Robotu ile çiftliklerin iş gücü sorununu çözüyor.

DeLaval, yüz yılı aşkın süredir hizmet etmekte olduğu süt çiftçiliğinde, dünya çapında yaptığı gözlemler doğrultusunda en önemli sıkıntılardan birinin işgücü olduğunun farkına varmıştır. Bu anlamda yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda seri üretime geçtiği VMS Gönüllü Robot Sağım Sistemi’ni 2000 yılından beri dünya süt çiftçiliğinin hizmetine sunmuştur.

Türkiye’de en çok süt robotu satan firma DeLaval

En fazla robot sağım ünitesini Türkiye’ye getirmiş olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Yalnızca aile işletmelerinin değil, büyük kapasiteli çiftliklerin de robot sağımda DeLaval’i tercih etmeleri Türkiye’de ilklere imza atmamızı sağladı. Öncelikle sürümüzün ve sonrasında çiftçilerimizin konforunu ve refahını arttırma amacıyla tasarlanmış robot sağım sistemimiz her geçen gün eklediğimiz özellikleri sayesinde çiftçilerimizin ilgisini daha da fazla çekmeye başlamıştır. Avrupa destekli projelerde (IPARD) tam başarı sağlayan robot sağım sistemimiz, IPARD II döneminde de en çok tercih edilen sistem olma yolunda ilerlemektedir.

Teknolojik üstünlükleri fark yaratıyor

Eşsiz DeLaval hidrolik robot kolu VMS ‘i, diğer tüm robot sağım olarak adlandırılan sistemlerden ayıran en önemli özelliğidir. Benzersiz tasarımı sayesinde aynı sürede insan gücüne gerek duymadan daha fazla inek sağmaya olanak sağlar.
Hızlı ve hassas kol, 45°’lik açıyla duran memeleri kavrarken bile esnekliğinden hiçbir ödün vermeden sorunsuz bir şekilde sağım başlığını takabilmektedir. Hidrolik robot kolun, pnömatik sistemlerle kıyaslandığında servis gereksinimi daha düşük ve kullanım ömrü daha uzundur. Yüksek performanslı meme görüntüleme sisteminde bulunan çift lazerli optik kamera sayesinde; memenin konum tespiti ve kavranması hızlı, hatasız, hassas ve güvenilir bir şekilde sağlanır. DeLaval VMS ‘te bulunan “Auto-Teach” teknolojisi, elle herhangi bir programlama veya müdahaleye gerek duymadan memelerin yerini kendiliğinden saptayabilmektedir. Böylece işlerinizi sorunsuz şekilde yürütebilir ve zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.
Memeyi sağıma hazırlama süreci DeLaval VMS’ in en çekici özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Her meme otomasyon sayesinde ayrı ayrı ılık su ve hava ile temizlenir. Süt hattından bağımsız önsağım drenaj hattı ise ön sağım ve sağımın birbirine karışmasının tamamen önüne geçer. Bu sayede normal bir sistemde ancak insan gücü ve yoğun çaba ile elde edilebilecek sağlıklı meme başları ve yüksek süt kalitesinin sürdürülebilmesi için her sağımda sadece birkaç saniyelik zaman VMS için yeterlidir. VMS robot kol, sağım sonrasında başlığı yıkar ve dezenfekte eder. Böylece her yeni sağım temizlenmiş başlıkla yapılıp, çiftlik içinde koruyucu hekimlik adına önemli bir adım atılmış olur. Ayrıca sağım esnasında yaşanacak başlığın veya kadehlerin düşmesi durumlarında robot kol düşen kısmı memeye yerleştirmeden önce kendiliğinden temizler. Meme sağlığı ve süt kalitesine gösterdiği özenin yanı sıra, her sağım sonrası zemini otomatik olarak temizleyerek, sürünüzün ayak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Kullanıcı dostu yazılım

Kullanışı kolay dokunmatik ekranı sağım esnasında tüm detaylara hakim olmanızı sağlar. Her an kolaylıkla inek kimliği, süt akış hızı ve miktarı ile sağımın temizlik işlemin bilgilerine erişebilirsiniz. DeLaval Somatik Hücre Sayacı (Online Cell  Counter) sayesinde sağım süresince dokunmatik ekrandan somatik hücre takibi yapabilirsiniz. VMS, dört adet optik sütölçeri aracılığıyla gerçek süt akış hızı, süt verimi, iletkenlik ve sütte kan tespiti hakkında bilgileri doğru bir şekilde kolaylıkla sağlar.
Temizliği kolaylaştırmak amacıyla; robot kolu, kapaklar ve robot iskeleti elektroliz yoluyla parlatılır, diğer bölümler ise parlatılmış ya da boyanmış paslanmaz çelikten üretilmiştir. Yapılan yatırımın değerini zamanla en yüksek seviyeye çıkarmak için plastik kullanımı en aza indirgenmiştir.
Sürünüzün meme yapısına uyacak çok sayıda seçeneğe sahip kaliteli meme lastikleri, verimli bir sağımın olmazsa olmazıdır. Meme lastikleri, DeLaval VMS’inizin sağım kapasitesini en üst düzeye çıkarırken, en uygun zaman ve hijyen koşullarında en iyi sağım işleminin gerçekleştirilmesini sağlar.
Delaval VMS ile, kolostrum sütünü, kanlı kötü sütü veya yüksek somatik hücre içeren sütü, dört farklı bölmeden birine otomatik olarak yönlendirebilirsiniz. Süt ayırma ünitesi çalışma koşullarınızı geliştirmek için en uygun alanlara yerleştirilebilir.
Soğutma tankı, zaman ve akış oranı varyasyonları dikkate alınmaksızın, gelen süt miktarına göre soğutmayı ayarlamak için DeLaval VMS ile doğrudan bağlantılıdır. Bu patentli sistem, otomatik sağım koşullarına uyumlu ve düşük maliyetli bir çözümdür.

Sürü trafiğini akıllı kapılarla yönetin

DeLaval akıllı kapı sistemi Smart Selection Gate (SSG) ineklerinizi getirip götürürken harcadığınız zamanı azaltırken, size bu koşuşturmayı kontrol etme imkânını verir.  DeLaval SSG, daha fazla yem alımı ve daha az iş gücü ile her gün inek başına daha çok sağım ve daha düzenli sağım aralıkları yapılmasına yardımcı olur.

Robotunuza her yerden kolaylıkla erişin

Uzaktan kontrol yazılımı, çiftliğinizde varlığınıza ihtiyaç duymadan DeLaval VMS’yi denetleyebilmenizi ve kontrol edebilmenizi sağlar. Daha fazla özgürlük ve daha etkin kontrol için sisteme kendi ağınızdan veya kablosuz olarak herhangi bir yerden bağlanabilirsiniz.
VMS’ inize isterseniz otomatik süt örnek toplayıcısını ekleyerek sürünüzde sadece 1 inek veya toplu bir şekilde kendi numunelerinizi el değmeden alabilirsiniz. Süt örnekleyicisi, DeLaval VMS’ iniz, komple sistem temizliğini yaparken otomatik olarak temizlenecektir.
VMS için çiftlik maliyetlerini düşürmek için özel tasarlanmış vakum pompasının çalışma hızı, sisteme özgü gereksinimleri karşılamak için DeLaval VMS tarafından kontrol edilir.

Hijyen kontrolü

VMS’te bulunan DeLaval buharlı backflush opsiyonu, mastit iltihabına karşı ekstra koruma sağlar. Özellikle VMS ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanan buhar ünitesi, her sağım işleminde bir inekten diğerine geçebilecek bulaşmaları önlemek için meme kadehleri ve dört meme kabını sterilize eder.
Dünya ve ülkemizdeki süt hayvancılığının gelişimi ve karlılığının artması için tasarladığımız ürünlerimizi sizlere daha yakından tanıtabilmemiz için; sizleri, en yakın DeLaval Bayii’ ne veya iletişim noktasına beklemekteyiz. Süt hayvancılığında karlılığın hayati önem taşıdığı günümüzde; karlılığınızı arttırabilmek için sizlere tüm dünyada gözlemlediğimiz ve uyguladığımız yenilikleri aktarmaktan mutluluk duyacağız.

 

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.