DeLaval buzağı besleme arabası

Buzağıların sağlıklı şekilde gelişebilmeleri için sıvı gıda ile beslendikleri dönem çok önemlidir.

Yavruların hayata geldikleri ilk haftalardan itibaren, ivmeli büyütme programı ile sütten kesilmeden önceki dönemleri arasında yüksek oranda besin alımı sağlanmalı ve sağlıklı kilo alımları gerçekleşmelidir. Bu yöntem çiftliğin başarılı olabilmesi için en kritik adımlarından bir tanesidir. Buzağı yetiştiriciliğinde, sağlıklı ve güçlü bir buzağının yetişebilmesi için temel hedef ilk haftalarda buzağıların kendi sütünü kendilerinin içebilmesine olanak sağlatmaktır. Bir hayvanın, ileriki dönemde ne kadar süt vereceği ve genetik üreme başarısı daha buzağı iken ilk gelişim dönemindeki büyüme oranı ve besin alımı ile doğru orantılıdır.
İşçilik açısından, bireysel buzağı kulübelerinde buzağı besleme işi ciddi anlamda zaman ve efor kaybına yol açmaktadır. Süt veya mamanın doğru sıcaklıkta ve karışımda taze olarak buzağıya sunulması en önemli hususların başında gelmektedir.
Tekli bölmeler veya kulübeler kullanıldığında, çiftlikte nasıl bir uygulama yapılmalıdır?
Bu soruların cevaplarını öğrenebilmek için, buzağının bir öğünü nasıl hazırlanır konusunu irdelememiz gerekecektir.
– Şayet buzağılara taze süt verilecek ise, sütün toplanması ve istenilen sıcaklığa ısıtılması gerekmektedir.
– Şayet toz mama kullanılacak ise, doğru şekilde karıştırıldığından (topaklaşma olmaması önemli) ve yeterli sıcaklığa ısıtıldığından emin olunması gerekmektedir.
– Süt hazırlanarak istenilen sıcaklığa getirildikten sonra, doğru miktarda porsiyonlamanın hesaplanması gerekmektedir (Buzağı için porsiyonlama, buzağının gereksinimleri, yaşı ve sıcaklık gibi değerlere göre hesaplanmaktadır).
– Sonuç olarak sütün her bir buzağıya taşınması ve dağıtılması gerekmektedir.
DeLaval Buzağı Besleme Arabası bahsedilen tüm uygulamaların (karıştırma, ısıtma, süt nakliyesi ve dağıtımı) çok rahat ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için çiftçiye olanak sağlamaktadır.
Buzağı arabası paslanmaz çelik malzemeden yapılmış olup, farklı modeller ve yeni kapasiteler (100L’den 200L’ye kadar) ile çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur. Besleme Arabası sütün taşınmasını, Karıştırıcılı Araba sütün hazırlanmasını, Isıtıcılı Araba sütün ısıtılma işlemini gerçekleştirmektedir. İstenildiği takdirde Kombi Buzağı Besleme arabası ile bahsi geçen tüm özellikler karşılanabilmektedir.
Güçlü karıştırıcı, sütün/mamanın topaklanmadan homojen bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Arabada süt tankının altına yerleştirilmiş özel su deposu sayesinde sütün doğru çıkış sıcaklığında hazırlandığı ve dağıtıldığı garanti altına alınmış olmaktadır. Sütbu sayede yanmadan nazik şekilde ısıtılmaktadır böylece buzağılar doğru sıcaklıkta sütü tüketmektedirler. Yatay tank sayesinde düşük ağırlık merkezi elde edilmiş olup büyük pnömatik tekerlekler sayesinde daha rahat taşıma ve kontrol elde edilmektedir.
DeLaval Buzağı Besleme Arabası, büyük çiftlikler için buzağıların ilk gününden itibaren beslenmesinde veya küçük çiftlikler için otomatik yemlemenin hayvan sayısı açısından karlı olmadığı durumlarda önerilmektedir. Buzağı besleme arabası sütün hızlı şekilde taşınması ve dozajlanması açısından zaman ve işçilikten tasarruf sağlamaktadır. Buzağı Besleme Arabasında, süt tankının kapağının kolay açılabilmesi ve büyük süt çıkış haznesi sayesinde temizlenmesi çok kolaydır. Buzağı besleme açısından, sütün dozajlanması, uygun süt sıcaklığı, hijyen ve doğru mama karışımı düşünüldüğünde DeLaval Buzağı Besleme Arabaları çiftçi için en doğru seçimdir.
 
* Emre Üçer, DeLaval Türkiye Ürün Müdürü (Yatırım Malları) 

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.