Yeni hükümetin hayvancılık politikaları

Yeni hükümet kuruldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker yeni kabinede de koltuğunu korudu. Yeni hükümetin gıda, tarım ve hayvancılık politikalarında da ciddi bir değişiklik yok.

Hükümet programını açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti olarak tarıma büyük önem atfettiklerini dile getirdi.

Öncekinin devamı niteliğindeki yeni hükümetin programında hayvancılıkla ilgili politikaları biraz daha geliştirdiği dikkat çekiyor.

İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 62. Hükümet Programı’nda hayvancılıkla ilgili öne çıkan politikalar:

Hükümet programında ilk kez yer alan hedefler

– Türkiye 2023’te 150 milyar dolar tarımsal hasıla ile dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer alacak ve tarımsal ürün ihracatı 40 milyar dolar seviyesine çıkacak.

– Üreticilerin tarım sigortalarından daha fazla faydalanmasına yönelik tedbirler alınacak.

– Organik ve iyi tarım uygulamalarına verilen önem ve destekler artırılacak

– Alternatif enerji kaynaklarının tarımda kullanımı teşvik edilecek.

Önceki programda da yer alan ancak kapsamı genişletile politikalar

– Et ve süt ürünleri piyasalarında istikrarı sağlamak üzere yapılandırılan Et ve Süt Kurumu gibi diğer tarım ürünlerinde de fiyat dalgalanmalarının olumsuz etkisinin ortadan kaldırılması ve ürün arzı ile çiftçi gelirlerinde istikrar sağlanmasına yönelik piyasa düzenleme mekanizmaları oluşturulacak.

– Üretici-pazar entegrasyonunun sağlanması amacıyla üretici örgütlerini yeniden yapılandıracak düzenlemeler hayata geçirilecek.

– Tarımsal desteklemeler, tarım havzaları modeli kapsamında belirlenen bölgelere ve ürünlere uygulanacak. Daha hızlı kalkınması öngörülen bölgelere ise özel destek sistemleri geliştirilecek.

– Çayır ve meraların ıslah çalışmalarına devam edilecek, meraların verimli ve sürdürülebilir kullanımı sağlanacak. Bugüne kadar ıslah edilen 4,7 milyon dekar mera alanına ilaveten gelecek bir yıl içinde 750 bin dekar alanda ıslah çalışmaları tamamlanacak.

– Hayvancılıkta verimliliğe dayalı desteklemelere devam edilecek, küçük işletmeleri ekonomik ölçek büyüklüğüne ulaştıracak projeler yürütülecek.

– Kırmızı ette yeterli arzın sürekliliğini sağlamak amacıyla etçi ırkların yaygınlaştırılmasına yönelik projeler uygulamaya konulacak, bu amaçla yeni destekler sağlanacak.

Önceki programdan aynen devam eden politikalar

– Tarımsal girdilerdeki destekler artırılarak devam ettirilecek.

– Hayvan hastalıkları ile mücadele etkin bir şekilde sürdürülecek, hayvan refahının artırılmasına yönelik çalışmalara önem verilecek.

– İlk kez geçen dönem destekleme kapsamına alınan koyun ve keçi yetiştiriciliğinde modern ve profesyonel işletmelerin kurulmasına yönelik teşvik ve destekler artırılacak.

– Kırsal alanda küçük çiftçinin yaşam standardını geliştirmek amacıyla organik, geleneksel ve yerel ürün üretimi yapan küçük işletmeler daha güçlü bir şekilde desteklenecek.

62. Hükümet Programında hayvancılığa yönelik öne çıkan politikalara kısaca değindim. Uygulamalarını ise hep birlikte göreceğiz.

>> İbrahim Gümüş

Gazeteci-Yazar, Süt Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik eğitimi aldı. Ulusal gazete ve TV'lerde muhabir, editör ve yönetici olarak çalıştı. Kurumlara ve markalara iletişim danışmanlığı yaptı. Halen Creavizyon İletişim Danışmanlığı ve Süt Dünyası Dergisinde yönetici olarak görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.