Global pazardaki fırsatlara odaklanmalıyız

Süt sektörünün gündemi bugünlerde o kadar ağır ve yoğun ki insan hangisine öncelik vereceğini şaşırıyor.

Her bahar döneminde olduğu gibi bu yıl da gündeme süt fiyatları damgasını vurdu. Mart ve Nisan aylarında çiğ süt referans fiyatını belirlemek için yapılan toplantılarda yaşananlara ise süt üreticilerinin çaresizliği ve sahipsizliği damgasını vurdu. Konsey’deki toplantılarda üretici ve sanayici temsilcileri arasında sert tartışmalar yaşanırken Bakanlık temsilcilerinin sessizliği de ayrı bir anlam taşıyordu.
Defalarca yapılan toplantılardan bir arpa boyu yol alınamadı. Fiyatları müzakere edenlerin eşitsizliği, üretici örgütlerinin göbekten sanayiye ve devlete bağlı olmaları nedeniyle bu toplantılarda belirleyici pozisyonda olan sanayicilerden insaf dilenmekten başka bir yol da yoktu. Ulusal Süt Konseyi’nde her dönem göstermelik de olsa ‘çiğ süt referans fiyatı’ açıklanıyordu. Ancak bu sefer ‘çiğ süt referans fiyatını’ açıklama lütfunda bile bulunmadılar. Tarafların birbirine ağır suçlamalar yönelttiği toplantılar ve sütte yaşanan fiyat krizi kamuoyunun gündemine de pek yansımadı.
Tarım sektörünün tek ‘akil adamı’ seçilen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın sanayicileri insafsızlıkla itham ettiği sert açıklamaları da medyada pek yer bulamadı. Bu sayıda kapak dosyamızda süt fiyatlarıyla ilgili gelişmeleri ele aldık. Bu konuda yaptığımız ön çalışma ve araştırmalarımız yüzlerce sayfayı bulmasına rağmen sayfa sayımız kısıtlı olduğundan çok azına ancak yer verebildik.
Öne çıkan gelişmelerden biri de AB’nin süt ürünlerimizin ithalatına izin vermesi. Sektörümüz bu kararla önemli hedefl erinden birini daha gerçekleştirmiş oldu. Bu kararın arkasında çiğ süt kalitemizin artmış olması ve süt üretimindeki küresel azalma var. Bu konuyu gündem dosyasında irdelemeye çalıştık.
AB ülkelerinde hayvanlara refah koşulları sağlamayanlara çok ağır cezai yaptırımlar uygulanırken, hayvan refahı kavramıyla ülkemiz yeni tanışıyor. Özel dosya konumuz hayvan refahı ve inek konforu çalışmasına katkılarından ötürü TVHB Merkez Konseyi Eski Başkanı Dr. Mustafa Altuntaş, Danimarka Tarım Bakanlığı’nda Hayvan Refahı ve Kontrolü biriminde resmi veteriner hekim olarak görev yapan Kemal Altıntaş ve DeLaval Türkiye Çiftlik Ürünleri Müdürü Evren Sal’a teşekkür ediyoruz.
Sektörün gündemiyle ilgili haberler, etkinlikler, fuarlar, bilimsel gündemle ilgili makaleler, köşe yazıları, yeni ürünler ve diğer içeriklerle siz değerli okuyucularımıza zengin bir sayı sunmanın mutluluğu içerisindeyiz.
Yeni sayıda görüşmek dileğiyle…

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.