Dokuzuncu yayın yılımıza girerken

Süt Dünyası ilk günden beri kişilere ve kurumlara değil ilkelere bağlı tarafsız ve bağımsız yayıncılık yapmanın gayreti içerisinde oldu. En zor zamanlarda ve zor koşullarda bile kalemimizin onurunu koruma konusunda titiz davrandık.

Sekiz yıldır sütümüzün ak kalması ve süte değer katmak tek önceliğimiz oldu.

Tarafsız ve bağımsız bir yayının sektörde itibar görmesinden ve güçlenerek yola devam etmesinden rahatsız olanların da sadece gerçeklerin peşinde olmaktan başka bir gayemizin olmadığını bir gün fark edeceklerine inanıyoruz.

2013 yılını geride bırakırken, hem bu yılın bıraktığı izlerden, hem de gelecek yıla dair hedeflerimizden biraz bahsetmek istiyorum.

Hayvancılık ve süt sektörünün dış pazarlardaki fırsatlara odaklanarak gelişme kaydedeceğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bu yıl iki önemli gelişme yaşandı bu anlamda. Nisan ayında AB’ye süt ihracatı için izin çıktı. Şu ana kadar AB’ye kayda değer bir ihracat olmasa da, Türkiye’de bazı çiftlikler ile süt işleme tesislerinin AB kriterlerine uygunluğu onaylanmış oldu. AB kapısı açıldı, sıra sütümüzü Avrupalı tüketiciye ulaştırmaya geldi.

Bu yıl yaşanan bir başka ilk ise Türkiye tarihinde ilk kez damızlık sığır ihracatının yapılmasıydı. 250 baş düve Ekim ayında İzmir’den Türkmenistan’a yola çıktı. Bu ihracat Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile işadamı Muammer Ağım’ın dostluklarının sonucu gerçekleşse de damızlık ihracatında bir başlangıç olması bakımından önemliydi.

Süt endüstrimize yabancı sermaye ilgisi artıyor. Tikveşli ve Eker’den sonra Yörsan da yabancılara satıldı. Yabancı sermaye satın alma veya ortaklıklarla süt sektöründe yatırımlara devam edeceğe benziyor.

Süt toplama ve işleme tesislerinin 31 Aralık’a kadar onay numarası almaları gerekiyor. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nde hala birçok işletmenin onay numarası almadığı dikkat çekiyor. Özellikle süt toplama merkezleri ve mandıraların önemli bir kısmı faaliyetlerini yılsonunda durdurmak zorunda kalabilirler.

Yeni yılda birtakım yeniliklerle karşınızda olacağız. Özellikle dijital ortamdaki görünürlüğümüzü artırmak yeni yılda öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Süt Dünyası’nı e-dergi olarak yayınlayarak başlatacağımız dijital değişim süreci, internet tabanlı içerik kaynakları ve sosyal medya projeleriyle devam edecek.

Bu sayıda da yine sadece Süt Dünyası’nda bulabileceğiniz özel haber ve içeriklerle karşınızdayız. Özellikle Türkiye’nin ilk kez gerçekleştirdiği düve ihracatının perde arkasını Süt Dünyası farkıyla okuyabilirsiniz.

Yeni yılda yeni sayıda görüşmek üzere…

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.