Tereyağına özür borçları var

Tarım Bakanı Eker, beslenme alışkanlıklarının oluşmasında büyük etkisi olan hekim ve diyetisyenlerin yumurta, tereyağı ve kırmızı ete özür borçlarının olduğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kırşehir heyetini kabulünde önemli açıklamalar yaptı. Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan ilinin tarım ve hayvancılık yatırımcıları ve sektör temsilcileri ile birlikte Bakan Eker’i makamında ziyaret etti. Kırşehir’in tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlarının ve taleplerinin masaya yatırıldığı toplantıda Bakan Eker, heyettekilerin taleplerini yanıtladı.

Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği temsilcisinin koyun eti tüketiminin azalmasında doktorların ve diyetisyenlerin açıklamalarının çok etkili olduğunu söylemesi üzerine Bakan Eker, bir dönem doktorların ve diyetisyenlerin “Tereyağı yiyenler kalp hastası olur” dediğini söyledi. Bakan Eker, yıllarca kamuoyuna yumurta, tereyağı ve kırmızı et tüketiminin kalp ve damar hastalıklarını artırdığı ve kolesterolü yükselttiği söylendiğini hatırlatarak, bu açıklamaların halkı hayvansal ürün tüketmemeye teşvik ettiğini dile getirdi.

Geçmiş yılların aksine bu yiyeceklerin masum olduğunun açıklandığını ifade eden Bakan Eker, son yıllarda yumurtanın kolesterolü yükseltmediğinin anlaşıldığını belirterek, “Bazı doktorların ve diyetisyenlerin sadece yumurtaya değil tereyağı ve kırmızı ete de bir özür borcu var” dedi. Hayat tarzının ve şehirde yetişen çocukların damak tadının değiştiğini söyleyen Bakan Eker, hayvansal ürünlerin tüketiminde ve beslenme alışkanlıklarının oluşumunda doktorların ve diyetisyenlerin açıklamalarının çok büyük etkisinin olduğunu belirtti.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.