Okullar sütle açıldı

6 milyon öğrencinin yararlanacağı Okul Sütü Programı kapsamında bu yıl 278 milyon kutu süt dağıtılacak.

Okul Sütü dağıtım programı dolayısıyla, Ankara Çankaya İlkokulunda bir tören düzenlendi. Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Harun Çallı, SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz ile çok sayıda bürokrat, öğretmen ve öğrenci katıldı.
Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu yıl 6 milyon öğrencinin okul sütü programından yararlanacağını belirterek, bu yıl uygulamaya başlanacak olan okullarda kuru üzüm dağıtımının ise Mart ayı sonunda yürürlüğe konulabileceğini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu da yaptığı konuşmada, süt tüketiminin son 10 yılda 12 litreden 24 litreye, üretiminin ise 10 yılda 8 milyon tondan 18 milyon tona çıktığına dikkat çekti.
Okul sütü programı kapsamında dağıtılan sütlerin temini için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan ihalelerde, birinci kısmı (Doğu Anadolu-Ege) Yörükoğlu, ikinci kısmı (Güneydoğu ve İç Anadolu) Aynes, üçüncü kısmı (Karadeniz-Marmara) Ak Gıda, dördüncü kısmı (Akdeniz) ise Güney Süt kazanmıştı.
2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında yaklaşık 34 bin okulda, 6 milyon öğrenciye haftada 3 gün toplam 278 milyon 145 bin 312 adet kutu sütü dağıtımı yapılacak. Okul Sütü Programı dört yıldır her eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında uygulanıyor. Program çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.