Süt kabul ederken neler yapılmalı?

Kalitesiz çiğ sütten kaliteli süt ürünü elde edilemez. Kaliteli ürünler elde etmek için sütün sağımdan itibaren tüketiciye ulaşana kadar tüm süreçleri izlenmeli.

Kalitesi düşük sütleri geri çevirmek veya işlenecek ürüne göre ayırmak için işletmelere gelen sütler çeşitli kontrollerden geçirilmesi gerekir. Kaliteli hammadde (çiğ süt), sağlıklı hayvanlardan hijyen koşullarına uygun olarak sağılarak işlemeye alınana kadar tüm süreçlerde soğuk zincirde muhafaza edilmeli. Kaliteli çiğ sütün duyusal nitelikleri, kimyasal bileşimi, biyolojik özellikleri, bakteri sayısı, enzim aktivitesi bakımından belirli standartlara sahip olmalı. Ayrıca hiçbir şekilde içine hile amacıyla yabancı madde katılmamalı.

Süt yapısı, niteliği ve içerdiği canlı organizmalar nedeniyle çabuk bozulabilen bir hayvansal gıdadır. Kaliteli ve hijyenik süt ürünleri elde etmek için sağımdan itibaren tüketiciye ulaşana kadar sütün tüm süreçlerinin izlenmesi gerekiyor.

Ayrıntılar Sayı 39 Özel Dosyada.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.