Dondurma pazarı tatlandı

Yazın vazgeçilmez tatlarından dondurmanın her geçen yıl tüketimi ve çeşitleri artıyor. 1,1 milyar liralık hacme ulaşan dondurma pazarında kişi başı tüketim son yıllarda hızla artarak 4 litreye ulaştı. Pazarda endüstriyel dondurma markaları ile pastane dondurmaları arasında ise kıyasıya rekabet yaşanıyor.

Son dönemde dondurmayı geleneksel tatlılarla buluşturan endüstriyel dondurma markaları ev tipi tüketime yönelik ürünlere ağırlık veriyor. Ev dışı tüketim pazarında ise geleneksel maraş dondurması markaları ile yabancı pastane dondurmacıları arasında tatlı bir rekabet yaşanıyor.

Dondurma pazarı büyürken, buzlu ürünlerin dondurma adıyla pazarlanması dondurmaya  duyulan güveni sarsarken, yapılan bilimsel çalışmalar açıkta satılan dondurmaların çoğunun hijyenik olmadığını ortaya koyuyor.

Dondurma pazarı yeni tatlarla zenginleşiyor
Yoğun rekabetin yaşandığı dondurma pazarında firmalar, ürün geliştirmeye, yeni tat ve karışımlarla ürün çeşidini artırmaya yönelik çalışmalarla dikkat çekiyorlar. Klasik dondurmanın yerini artık farklı tat ve karışımlardan oluşan yüzlerce dondurma alıyor. Avrupa probiyotik dondurma üretimine yönelirken, Türkiye’de firmalar, çikolata, vanilya, çilek, fıstık gibi klasik tatlara karadut, frambuaz, karamel, kavun, portakal, hindistan cevizi gibi yeni lezzetler ekliyor.

Ayrıntılar Sayı 39 Kapak Dosyasında

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.