Okul Sütü Tebliği yayımlandı

Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Program öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırarak dengeli beslenmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 2013-2014 eğitimöğretim yılının ikinci döneminde, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günlerinde, haftada 3 gün süreyle 200 ml ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacak.

Programın uygulanacağı okullar Millî Eğitim Bakanlığı’nca belirlenecek, koordinasyonu ise Gıda Tarım ve ayvancılık Bakanlığı yapacak. Okul sütlerinin alımı, yurt içinden temin edilen çiğ sütlerden Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında onay belgesine sahip, ülke içinde UHT içme sütü üretimi yapan gıda işletmelerinden, Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuata göre Bakanlıkça yapılacak.

Süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimleri tarafından Program dışında tutulacak. Dağıtılacak okul sütlerinin üretiminden tüketimine kadarki aşamalarında, Türk gıda mevzuatı ile ihale teknik şartnamesine uygunluğunun denetimi, il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince yapılacak. Okul sütü üretimi yapılan illerde sütlerin her bir partisinden numune alınacak, numunelere ait analiz sonuçları, Bakanlığa ve il tarım müdürlüklerine gönderilecek.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.