Moova Gıda Koç’a satıldı

Mayıs ayında üretimini durduran Moova Gıda’yı Koç Grubu kuruluşlarından Tat Gıda satın aldı.

Maret ve Harranova’yı satarak et sektöründen çıkan Koç Grubu kuruluşlarından Tat Gıda, Moova Gıda’yı alarak süt sektöründe büyümeye karar verdi. Tat Gıda’dan Kamuya Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Moova Gıda hisselerinin tamamını 32,3 milyon lira bedelle alınarak pay alım sözleşmesinin imzalandığı duyuruldu. Açıklamada satın alma ile şirketin süt ve süt ürünleri portföyünde peynir kategorisinin güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Tat Gıda, özelleştirilen Süt Endüstri Kurumu (SEK) markasıyla süt ve sütlü ürünler üretimi yapıyor. Özelleştirme İdaresi tarafından 1995’te özelleştirilen SEK İstanbul İşletmesi, sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki sanayici ve gıda toptancılarından oluşan 164 kişilik bir grup tarafından satın alınmıştı. Koç topluluğu 1997 yılında SEK hisselerinin yüzde 68’ini satın aldı. 1 Temmuz 2003 tarihi itibariyle Koç Gıda Grubu markaları SEK, Tat, Maret ve Pastavilla Tat Gıda çatısı altında topladı.

Tat Gıda, geçen ay Maret markası ile markaya ait taşınmazları 75 milyon dolara Namet Gıda’ya ve Harranova Besi ve Tarım Ürünleri’nde sahip olduğu yüzde 58,15 hissenin tamamını da ABD merkezli Morningstar şirketine sattığını açıklamıştı.

 

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.