Karışık sütlerden yapılan peynirlerde rekor artış

TÜİK Mart ayı süt ve süt ürünleri üretim rakamlarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı süt ve süt ürünleri üretim rakamlarını 11 Mayıs’ta yayınladığı bültenle açıkladı. TÜİK verilerine göre, ticari süt işletmelerince Mart ayında 802 bin 275 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde1,7 arttı.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 129 bin 162 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 52 bin 751 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 5 bin 594 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 113,3 artış gösterdi.

Yoğurt üretimi 91 bin 936 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre binde 6 artış gösterdi. Ayran üretimi ise 51 bin 536 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 arttı. Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5 protein oranı ise yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.