Eker’den çalışanlarına Tatlı Günü

Eker Süt, çalışanları için Bursa Mustafakemalpaşa’daki fabrikasında “Tatlı Günleri” düzenledi.

Eker, Mustafakemalpaşa’daki fabrikasında çalışanlarının hünerlerini sergilediği “Tatlı Günleri” düzenledi. Etkinlik kapsamında Eker çalışanı kadınlar arasında yapılan yemek yarışmasında, aralarında Eker Genel Müdürü Ahmet Eker’in de olduğu 8 jüri üyesi 45 yemek arasından en lezzetli ve sunumu en güzel olan yemekleri belirlemeye çalıştı.

Birbirinden nefis yiyecekleri seçmekte epey zorlanan jüri, tuzlu pasta ve sarma kategorisinde Birsen Özsoy’u, kremalı ve kurabiye kategorisinde Hatice Eraslan’ı, şerbetli tatlı kategorisinde ise Züheyla Öztürk’ü birinciliğe layık gördü. Nuran Yılmaz da yaptığı mantı ile mansiyon ödülünü almaya hak kazandı. Yemek yarışması sonrası, tüm yiyecekler fabrika çalışanlarıyla birlikte afiyetle yendi.

Eker, yıl içerisinde çalışanlarına yönelik sünnet şöleni, yelken yarışı ve kişisel eğitimler gibi birtakım sosyal etkinlikler de düzenliyor.

 

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.