Süt ürünlerini saklarken bunlara dikkat!

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı, peynir, yoğurt, tereyağı gibi süt ürünlerinin bozulmadan ve besin değerini koruyarak muhafaza etmek için sağlanması gereken saklama koşullarını açıkladı.

Süt ürünlerinin bozulmadan tazeliğini uzun süre koruyabilmesi için doğru hijyen ve saklama koşullarının sağlanması son derece önemli. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı, süt ürünlerinin tazeliğini koruyabilmek için saklama koşullarının nasıl olması gerektiğini bildirdi.

Dikkat edilmesi gereken ilk kural, ürünlerin satın alındıktan sonra en kısa zamanda buzdolabında +4 ile +6 0C arasında sıcaklıklarda saklanmalıdır. Sık sık açılması nedeniyle buzdolabının kapak kısmına ve rafl arın kapağa yakın kısımlarına süt ürünleri yerleştirilmemelidir.

Tüketilirken porsiyonlara ayrılması gereken süt ürünlerinin buzdolabında koku çekmemesi ve mikrobiyolojik yükten etkilenmemesi için konuldukları kapların kesinlikle kapalı olması gerekirken farklı ürünler aynı kap içinde saklanmamalıdır. Ayrıca ürünlerin etiketleri üzerinde bildirilen son kullanım tarihlerine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Bazı süt ürünlerinin saklama koşulları:

Beyaz Peynir: Genellikle salamura (tuzlu su) içinde satışa sunulan beyaz peynirler buzdolabında su içinde kapalı olarak bekletilmeli, hava almayacak bir kap içinde ya da streçe sarılarak buzdolabında saklanmalıdır.

Kaşar Peynir: Hava ile teması istenmeyen bir üründür. Paket açıldıktan sonra kalan kısım mutlaka streçle sarılmalı veya hava geçirmez kaba yerleştirilmelidir. Etiketinde belirtilmediği sürece küflü kaşar tüketmek uygun değildir.

Krem Peynir: Paket açılıp porsiyon olarak servis edilmeli ve kapağı devamlı kapalı olarak buzdolabında saklanmalıdır. Örgü Peyniri: Açıldıktan sonra streçle sarılmalı veya hava almaz bir kap içine konulmalıdır.

Yoğurt: Uzun süre bekletilmemeli ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yoğurt kimyasal olarak en az yüzde 80 su içeriğine sahiptir. Bu nedenle darbe sonucu su sızmaları oluşabilir.

Tereyağı: Koku çekme özelliği çok yüksek olan bir üründür. Dolayısıyla hava geçirmeyecek şekilde streç filmle sarılmalı ve hava geçirmez kapta saklanmalıdır.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.