Çiftlikler teknolojiyle büyüyor

Çiftlikler karlılıklarını artırmak için bilgi ve otomasyon teknolojilerine yatırım yapıyor. Ancak, çoğu ithal ve Türkçe alanları kısıtlı olan sürü yönetim sistemlerinin kullanımı zor, bakım ve servis maliyetleri ise yüksek. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için Türk mühendisleri tamamı Türkçe ekranlardan oluşan yerli sürü yönetimi sistemi geliştirdi. Türk mühendisler sadece Türk çiftçisi için teknoloji geliştirmiyor. Süt robotunun mucidi Lely de robotlarının beynini Türk mühendislere emanet ediyor. Kapak dosyamızı Türk mühendislerin süt çiftlikleri için geliştirdiği bilgi ve otomasyon teknolojilerine ayırdık.

Ticari faaliyetlerin tümünde olduğu gibi süt sığırcılığında da amaç, en yüksek verimi ve kârlılığı elde etmektir. Bir işletmenin verimliliği ve karlılığı tüm süreçlerin ve risklerin ölçülebilmesi ve yönetilebilmesine bağlıdır. Süt işletmelerinde verimliliği belirleyen faktörlerin başında sürü sağlığı, döl verimi, besleme maliyetlerinin kontrolü ve süt verimi gelmektedir. Sürünün sağlıklı olması, döl veriminde aksama olmaması, yüksek kalitede/miktarda süt alınması ve ineklerin doğru beslenmesi işletmenin karlılığını belirler. Süt çiftliklerinde bu faktörlerin doğru yönetilmesi sürü yönetim sistemleriyle ancak mümkündür.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.