Bakanlıktan mera atağı

Hazineye ait 1,9 milyon hektar alan meraya dönüştürülürken Mera Bilgi Sistemi’ne 5 milyon hektar mera alanı kaydedildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılığın ihtiyacı olan kaliteli kaba yem ihtiyacının en ucuz şekilde karşılanması, erozyonun önlenmesi ve havzaların geliştirilmesi amacıyla mera, yaylak ve kışlaklarla ilgili önemli çalışmaları hayata geçirdi.

Bakanlık, meraların korunması ve verimliliğinin artırılması için toplam bin 32 adet mera ıslah edildi. Mera Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar mera, yaylak ve kışlak olarak kullanılabilecek yaklaşık 1 milyon 900 bin hektarlık hazine arazisine mera vasfı kazandırıldı.

Mera alanlarının kontrol altına alınarak korunması ve takip edilmesi için Mera Bilgi Sistemi hayata geçirilerek 260 kullanıcı tarafından 166 bin 951 adet mera parseli, 213 bin 13 köy verisi, 430 adet tahsis amacı, 570 adet işgal bilgisi, 10 bin 610 adet tahsis kullanım hakkı ile tahdidi tamamlanmış toplam 5 milyon hektar meranın verisi sisteme kaydedildi.

Sistem üzerinden; mera bilgileri, köy bilgileri, hayvan varlığı, kiralama bilgileri, tahsis amacı değişikliği, ıslah bilgileri, işgal bilgileri, göçer bilgileri, tahsis kullanım hakkı gibi veriler sorgulanabiliyor. Sistem, arazi temeline dayanan tarımsal desteklemeler ile tarımsal üretim ve ürün planlamalarına da altyapı oluşturuyor.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.