Sayı:64 (Mart-Nisan 2017)

Bu sayıyı oku
Süt Dünyası Mart-Nisan 2017

GÜNDEM

Sokak sütü yasağı başka bahara

Tarım Bakanı Faruk Çelik, tüketiciye çiğ süt satışını düzenleyen ve sütün sokakta satışını önlemeyi amaçlayan tebliğin Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı. Karardan küçük işletmelerin zarar göreceğini ve bunun da referanduma olumsuz yansıyacağını savunan çeşitli kesimler “Zamanlama manidar” diyerek Bakan Çelik’e tepki gösterdiler. Tepkiler üzerine Bakanın 26 Ocak’ta yaptığı açıklama Bakanlık sitesinden kaldırıldı.

ÖZEL DOSYA

Türkiye’nin süt ve sağlık verileri

Son yıllarda sağlık ve beslenme arasındaki güçlü ilişki üzerinde sıkça duruluyor. Bu konuda ciddi araştırmalar ve yayınlar yapılıyor. Süt ürünlerinin sağlık üzerindeki etkisi de bilimsel araştırma ve yayınlara sıkça konu oluyor. Türkiye’nin “Süt ve Sağlık” alanındaki verilerini mercek altına alan bu araştırma ile bu konudaki temel verileri sizlerle paylaşıyoruz. “Süt ve sağlık” ilişkisini ele alan yayınlarımıza gelecek sayılarda devam edeceğiz.

YAZARLAR

Editörden
– İki yıldır süt üretimi ve inek sayısı azalıyor

Başyazı
İbrahim Gümüş:
– Sokak sütü yasak, çiğ süt serbest mi olacak?

Süt Bilimi
Barbaros Özer:
– Gıda güvenliği tarihine kısa bir bakış

Sanayici Gözüyle
Tarık Tezel:
– AB Türkiye Gümrük Birliğinin güncellenmesi

Hayvancılık
Mustafa Kaymakçı:
– Gümrük Birliği tarım ürünlerini kapsarsa

Destekler Teşvikler
Bekir Erenoğlu:
– Destek, teşvik ve hibelerin planlanması ve yönetilmesi

Süt Kültürü
Ramazan Gökçe:
– Hileli pazar mideyi bozar

Konuk Yazar
Tayfun Özkaya:
– Çiğ süt satışı yasaklanıyor mu?

TEKAFOS İLE KALİTE ÖYKÜLERİ

60 yıldır dünyanın sütünü analiz ediyoruz

Süt analiz cihazlarında dünya markası FOSS, dünyada üretilen sütlerin yüzde 85’ini analiz ediyor. Süt endüstrisinde kaliteyle ilgili sorunlara kalıcı çözümler üreten FOSS, yüksek teknolojili kompakt analiz cihazı Milkoscan MARS’ı geliştirdi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin cihazı avantajlı fiyatlarla edinebilmesi için de Türkiye’ye özel bir kampanya başlattı.

HAYVAN SAĞLIĞI

Şap hastalığı ile mücadele seferberliği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı “Şap hastalığı ile mücadele seferberliği ve toplu aşılama kampanyası” beş ilde eşzamanlı düzenlenen törenlerle duyuruldu. Tarım Bakanı Faruk Çelik’in start verdiği kampanyanın İzmir ayağındaki program ise hastalıklardan ari ve AB onaylı süt işletmesi Cactus Farms’ta yapıldı.

ÖZEL HABER

Beslenmede yeni trend: Evde peynir yapımı

Son yıllarda doğal ürünlere olan ilgi artıyor. Tüketicilerin doğal ürüne erişim isteği süt ve süt ürünlerine de yansıyor. Çiğ süt alıp yoğurt başta olmak üzere süt ürünlerini evinde yapan insanların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Doğal gıda arayışındaki yeni trendlerden biri de evde peynir yapmak. Evde peynir yapımının inceliklerini ve eğitim ortamını sizinle paylaşmak için Süt Rüyası Peynir Atölyesinin Kurucusı Öznur Apaydın Arıkan’a konuk olduk.

MAKALELER

Bilimsel Makale

Doç. Dr. Seval Sevgi Kırdar:
– Kısrak sütü ve kımız

Dr. Elif Merve Kahraman:
– Çiğ süte olan talebin incelenmesi

Makale

Önder Başlık
– Sıcaklığın süt üzerinde etkisi

HABERLER

Haber
– Beslenme ve sağlık beyanlarına yeni düzenleme

– İthalatta şartları et ve süt kurumu belirleyecek

– Sanayiye giden süt azalırken üretim arttı

– Hayvancılık yatırımları hibe oranları açıklandı

– İthal hayvanlarla ilgili bakana sınırsız yetki verildi

Ayrıntılar Süt Dünyası Sayı 64’te…

Bu sayıyı oku

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.