Tarımda 87 milyar liralık varlık sigortalandı

Bakan Çelik, tarım sigortaları sempozyumunda TARSİM’in 10 yılını değerlendirdi.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığında “Uluslararası Tarım Sigortaları Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyumun açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım sigortacılığının önemine değinerek şu açıklamayı yaptı:

“Bireylerin yarınlara güvenle bakması için sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası ne kadar gerekli ve önemli ise gıda arz güvenliğinin sağlanması ve çiftçimizin refah düzeyinin artırılması için TARSİM de o kadar hayatidir.

2006’dan bu yana 81 il, 971 ilçe ve 33 bin 596 köyümüz, devlet destekli tarım sigortası ile tanıştı. 7 milyon 119 bin 261 poliçe düzenlendi. 87 milyar liranın üzerindeki tarımsal varlık sigortalandı. Yine yaklaşık 2,5 milyar liralık tazminat ödemesi yapıldı. 10 yılda TARSİM’in kat ettiği mesafe son derece önemlidir.”

2,5 milyar lira tazminat ödendi

Tarım sigortalarının batıda yaklaşık 200 yıllık geçmişi bulunuyor. Bu sigorta Türkiye’de ilk kez 1957 yılında özel sigorta şirketleri aracılığıyla üreticilere sunuldu. Bakan Çelik, 2005 yılında yürürlüğe giren 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile bu eksikliğin devlet-özel sektör ortaklığıyla yürütülen bir tarım sigorta sistemi olan TARSİM’le giderildiğini anlattı.

TARSİM’in çiftçinin, üreticinin kara gün dostu olduğunu belirten Çelik, “Çiftçimiz, Türkiye’nin nasıl sigortası ise TARSİM de çiftçimizin sigortası ve güvencesidir. Bireylerin yarınlara güvenle bakması için sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası ne kadar gerekli ve önemli ise gıda arz güvenliğinin sağlanması ve çiftçimizin refah düzeyinin artırılması için TARSİM de o kadar hayatidir.

2006’dan bu yana gerçekleşen rakamlar da bu gerçeği ortaya koymaktadır. Aradan geçen 10 yıl içinde 81 il, 971 ilçe ve 33 bin 596 köyümüz, devlet destekli tarım sigortası ile tanıştı. 7 milyon 119 bin 261 poliçe düzenlendi. 87 milyar liranın üzerindeki tarımsal varlık sigortalandı. Yine yaklaşık 2,5 milyar liralık tazminat ödemesi yapıldı. Bütün bu rakamlar, batı dünyasından 200 yıl geriden gelmemize rağmen 10 yıl içesinde TARSİM’in yani sigortacılığımızın kat ettiği mesafe açısından son derece önemli veriler olarak ifade edilebilir.” ifadelerini kullandı.

“TARSİM’in sürdürülebilir anlayışla yoluna devam etmesini sağlamalıyız”

Çelik, TARSİM’in 2006’da dolu, yangın, fırtına, heyelan gibi riskleri sigortalamaya başladığını hatırlattı. Son 10 yılda don, sel ve su baskını, vahşi hayvan saldırıları gibi çiftçiyi mağdur eden çok geniş bir risk yelpazesini sigorta kapsamına alındığını kaydetti. Çelik, Türkiye’nin 2023 hedeflerine paralel olarak TARSİM’in kapsayıcılığı artırma konusunda da hedeflerinin olduğunu söyledi.

Bakan Çelik, “Siyasi birtakım müdahalelerle sosyal güvenlik sistemi adeta sosyal güvensizlik sistemine dönüşmüştü, millete güvence olması gereken sistem, milletin kamburu haline gelmişti.

Geçmiş tecrübelerden dersler çıkararak, TARSİM’in siyasi mülahazaların dışında kalarak, çiftçinin refahına ve üretimin artmasına odaklanan, sürdürülebilir bir anlayışla yoluna devam etmesini sağlamak durumundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.