Türkiye’nin bir süt politikası var mı?

Süt Dünyası sekiz yıldır ottan süte, çiftlikten sofraya sütün yolculuğuna yol arkadaşlığı etmeye devam ediyor. Süt sektöründe yaşanan gelişmelere ve tartışmalara ışık tutmaya çalışıyor.

Mera ıslahından kaba yem açığına, çiğ süt kalitesinden gıda güvenliğine, hijyenden işleme teknolojilerine, işletme ölçeğinden rekabete, piyasa düzeninden örgütlenmeye, süt fi yatlarından dış ticarete, AB yolculuğundan küresel gelişmelere birçok temel konuda sizler için güncel bilgi üretiyoruz.Sektörümüzün rekabetçi bir yapıya ve sürdürülebilir üretime kavuşması için mücadele ediyoruz.

Sektördeki sorunlar, tartışmalar hatta krizler ayrı ayrı ele alınınca büyük fotoğrafı çoğu zaman göremiyoruz. Aslında tüm konular, sorunlar ve tartışmaların özünde gıda, tarım ve hayvancılık politikaları var. Bu alandaki politikalar ülkeyi ve sektörü yönetenlerin algılarına ve bakış açılarına göre üretiliyor.

Son yıllarda sektörün temel sorunlarının çözümü yolunda önemli adımlar atılsa da öncelikler ve iyileştirmelerle ilgili süreçlerin yavaş işlemesi hem çözümleri geciktiriyor, hem de mevcut sorunlara yenilerinin eklenmesine yol açıyor.

Bu güne kadar biriken sorunların bir hamlede çözülemeyeceğinin farkındayız. Ancak hali hazırda uygulanan politikaların da sektörü dönüştürmeye yetmediğini söylemek zorundayız. Sürekliliği olmayan uygulamalar, gerçeklerle bağlantılı olmayan hedefl er, yukarıya doğru olan ivmeyi her an tersine çevirebilir.

83 yıl yasası olmadan yönetilen bir sektörden bahsediyoruz. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, politikacıların popülist yaklaşımları dışında bir güvenceye sahip değillerdi. Durum böyle olunca sütçülüğün de içinde bulunduğu tarım ve hayvancılık sektörü dünyadaki gelişmelerin çok gerisinde kalmış oldu.

Süt politikalarını bu sayımızda kapak dosyası olarak işliyoruz. Bu politikaların uygulayıcısı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Medi Eker’in konuyla ilgili yaklaşımlarına ve hedefl erine dosyada geniş yer ayırdık. Hükümetin politikalarıyla ilgili değerlendirme ve analizlere de yer verdik.

Hükümetin sektöre yönelik uygulamaları ve çözümleri belirli bir politikaya ve stratejiye mi dayanıyor. Türkiye’nin bir süt politikası var mı? Kapak dosyasında bu sorulara cevap aradık.

Gündemde yine Okul Sütü var. Özel dosyada ise süt endüstrisinin ara elemanları olan süt teknikerleriyle ilgili bir çalışma yer alıyor.

Sektörün gündemiyle ilgili haberler, etkinlikler, fuarlar, bilimsel gündemle ilgili makaleler, köşe yazıları, yeni ürünler ve diğer içeriklerle siz değerli okuyucularımıza zengin bir sayı sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Beğenerek okuyacağınızı umuyoruz.

Yeni sayıda görüşmek dileğiyle…

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.