Tarım ve hayvancılık destekleri açıklandı

2012 yılı üretimi için çiftçiye karşılıksız olarak toplam 7,6 milyar liralık destekleme ödemesi yapacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal destekleme bütçesinin yüzde 28’i olan 2,1 milyar lirayı hayvancılığa ayırdı, prim ödemeleri kapsamında da 2,5 milyar lira ödeyecek.

Ayrıca mazot, gübre ve toprak analiz desteği için 1,4 milyar lira, kırsal kalkınma destekleri için 300 milyon lira, tarım sigortaları desteği için 291 milyon lira, sertifikalı tohum, fide ve fidan destekleri için 145 milyon lira ve diğer destekler için de 821 milyon lira ödeme yapılacak.

Öte yandan, 2012 yılında organik tarım ve iyi tarım uygulamaları, biyolojik mücadele, tarımsal danışmanlık, araştırma ve geliştirme (AR-GE), çevre amaçlı tarım arazilerinin korunması (ÇATAK) desteklerine de devam edilecek. 2012 yılı bitkisel ve hayvansal ürünleri için yapılacak desteklemelere ilişkin birim fiyatlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın web sitesinden ayrıntılı olarak öğrenilebilir.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.