Peynir ve ayran üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayı süt ve süt ürünleri üretim rakamlarını açıkladı.

Yayınlanan istatistiklere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre üretim değerleri şöyle oldu. Toplanan inek sütü miktarı değişmedi, ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı yüzde 10,5 azalırken, inek peyniri üretimi ise yüzde 1,6 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 8,8 artarken, yoğurt üretimi yüzde 3,4 arttı, ayran üretimi ise yüzde 1,1 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre üretim değerleri şöyle gerçekleşti: Toplanan inek sütü miktarı yüzde 10,1 artarken ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı yüzde 10,5 azaldı. İnek peyniri üretiminde yüzde 2,7’lik artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinde ise yüzde 27,4’lük artış yaşandı. Yoğurt üretimi yüzde 4,1, ayran üretimi ise yüzde 15,7 artış gösterdi. Ağustos ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildi.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.