Mera Kanunu Bakanlar Kurulu’nda

Yeni düzenlemeyle ilk hedef, sınırları belirlenmiş, ama atıl durumda bekleyen 2 milyon hektar mera alanının ıslah edilmesi. Yasa ile kullanılmayan mera alanları, ıslah edilmek şartıyla hayvancılık işletmelerinin hizmetine sunulacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Mera Kanunu’ndaki değişiklik tasarısı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Atıl durumda bekleyen 2 milyon hektar mera alanını ülke ekonomisine kazandıracak tasarı, kanunun 4. ve 12. Maddesinde değişiklik öngörüyor. Yeni düzenlemeye göre kullanılmayan mera alanları, ıslah edilmek şartıyla hayvancılık işletmelerinin hizmetine sunulacak.

Mera haritası çıkarılacak
Türkiye’nin mera haritasını güncelleme çalışmalarına devam eden Bakanlık, böylece köy ve belediyeler tarafından kullanılmayan meraları tespit edecek. Tespit edilen meralar, hayvancılık yapmak isteyen girişimcilerin hizmetine sunulacak. Kullanıma açılacak meraların, kullanım süreleri, kullanıma ilişkin şartlar, barınak büyüklükleri ve uygulamaya ilişkin diğer detaylar tasarı yasalaştıktan sonra çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Türkiye’de tespit edilen mera alanı 8,7 milyon hektar. Tespit edilen mera içinde sınırları belirlenen alan 4,3 milyon hektar. Bu mera alanında tahsisi yapılan alan ise 2,3 milyon hektar. Yeni düzenlemeyle ilk hedef, sınırları belirlenmiş, ama atıl durumda bekleyen 2 milyon hektar mera alanının ıslah edilmesi. Bunun yanı sıra mera tespit ve sınır belirleme çalışmaları da devam edecek.

Mera Kanunu’nda neden değişikliğe gidildi?
Kaba yem hayvancılık maliyetinin yüzde 70’ini oluşturuyor. Türkiye’nin yıllık kaba yem ihtiyacı 50 milyon ton. Türkiye’de üretilen kaba yem ise 35 milyon ton. Meralar kaba yem ihtiyacının karşılanmasında en ucuz kaynak. Kanunda yapılacak değişiklikle atıl durumdaki meraların etkin kullanımı sağlanarak, yıllık kaba yem ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.