Sayı:63 (Ocak-Şubat 2017)

Bu sayıyı oku

sut_dunyasi_sayi_63_cover

GÜNDEM

Çiğ süt fiyatı çiftçiyi memnun etmedi

Ulusal Süt Konseyinin Aralık ayı toplantısından çiğ süte 6 kuruşluk zam kararı çıktı. 30 aydır 1,15 lira olan çiğ süt referans fiyatı 1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 21 kuruş oldu. Konseyin belirlediği yeni referans fiyat ilk kez yağ ve protein oranı açısından belirli kalitedeki sütler için geçerli olacak. Üretici, 30 ay sonra yapılan zammın yem fiyatları ve dolardaki artışın altında kalması nedeniyle beğenmedi.

KAPAK DOSYASI

Peynir satacağız, ayran içeceğiz!

Türkiye’nin en büyük zenginliklerinin başında geleneksel süt ürünleri geliyor. Yerel süt ürünlerindeki potansiyeli değerlendirebilsek sütçülük kalkınmanın lokomotiflerinden biri olabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Milli Tarım Projesi tanıtım töreninde bu gerçeği yüksek sesle dile getirdi. “Envaî çeşit peynir üreteceğiz ve dünyaya pazarlayacağız” diyen Erdoğan, geleneksel peynirlerimizdeki potansiyele dikkat çekti.
Bir başka geleneksel süt ürünümüz ayranı İzmir’de Sütaş Tire Entegre Tesisleri açılış töreninde ikinci kez gündeme getiren Erdoğan, “Bu milletin millî içkisi ayrandır” diyerek ayran içti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın peşpeşe iki önemli toplantıda süt ürünleri ile ilgili verdiği mesajlardan yola çıkarak, Türkiye’nin peynir ihracatına ve ayran tüketimine mercek tuttuk.

YAZARLAR

Editörden
– Çiftçiye, üreticiye verilmeyen destekler…

Başyazı
İbrahim Gümüş:
– Ulusal Süt Konseyi için söyleyecek söz bulamıyorum!

Süt Bilimi
Barbaros Özer:
– Isıl işlem süte ne kadar zarar verir?

Sanayici Gözüyle
Tarık Tezel:
– Süt sektörünün 2017 yılndan beklentileri

Hayvancılık
Mustafa Kaymakçı:
– Sağlıklı beslenmede kırsalı görmek

Destekler Teşvikler
Abdi Kösem:
– Tarım sektörü yeni yıldan ne bekliyor?

Süt Kültürü
Ramazan Gökçe:
– Uzun ince bir yoldayız

Konuk Yazar
Çapar Kanat:
– Bakanlık Et ve Süt Kurumuna havanda su dövdürüyor

TEKAFOS İLE KALİTE ÖYKÜLERİ

Kaliteyi teknoloji ile yakaladık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) süt ile ilgili ülkenin tek söz sahibi kurumu. Sütün toplanması, pazarlanması ve sanayiye aktarılmasından kalite ve desteklere kadar tüm süreçler ülkede SÜTEK tarafından bizzat yürütülüyor.
Kuzey Kıbrıs’ta üretilen süt ürünlerinin yüzde 60’ı ihraç ediliyor. İhraç ürünlerin başında ise Hellim ve Kaşar peyniri geliyor. Ülkede çiftlikten sofraya süt ile ilgili tüm süreçlerin yönetimini üstlenen SÜTEK’te kalite ise Tekafos tarafından tedarik edilen FOSS süt analiz cihazları ile sağlanıyor.
Bu sayıda sizi SÜTEK Kalite Birimi Sorumlusu Şeniz Belgen’in anlatımıyla Kuzey Kıbrıs’ta kalite yolculuğuna çıkarıyoruz.

ÖZEL DOSYA

Gümrük Birliği süt ürünlerini kapsayacak mı?

20 yıldır yürürlükte olan Gümrük Birliği anlaşmasının kapsamının genişletilmesi gündemde… Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başta olmak üzere Hükümet yetkilileri Gümrük Birliği anlaşmasının tarım ürünlerini kapsayacak şekilde güncellenmesinin Türkiye için muazzam bir fırsat yaratacağını dile getiriyorlar. Peki işin aslı nedir, gümrük birliği anlaşmasının tarım ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi Türkiye’nin hayvancılık ve süt sektörünü nasıl etkileyecek? İki yıl boyunca gündemi meşgul edecek bu konuyu özel dosyada ele alıyoruz.

MAKALELER

Bilimsel Makale

Prof. Dr. Ahmet Ayar, Arş. Gör. Hatice Sıçramaz:
– Farklı işlemler uygulanmış bal kabağı ilaveli sürülebilir peynir üretimi

Prof. Dr. Nuray Yazıhan:
– İnsan sindirim sistemi ve gıda uygulamalarında kullanılan modeller

HABERLER

Haber
– Sütaş’tan Tire’de görkemli açılış
– Meralarımıza sahip çıkmalıyız
– Hayvan hırsızlığı sigorta kapsamına alındı
– Orvital organik süt pazarında iddialı
– Anadolu’nun Batısı şaptan ari oluyor
– Et ve Süt Kurumu 214 bin ton çiğ süt aldı
– Nitratlı gübrelerle ilgili önemli karar

Fuar
– Hayvancılığın nabzı AgroExpo’da atacak
– Tarımsal mekanizasyon Konya Tarım fuarında

Ayrıntılar Süt Dünyası Sayı 63’de…

Bu sayıyı oku

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.