scr mc200

Sağım Kontrol Sistemleri

MC200 serisi sağım kontrol sistemlerini oluşturan ekipmanlar sayesinde süt ölçüm hassasiyeti yüzde 1-3 arasında değişmekte, pulsatör ve kontrol sistemleri sağım süresinde belirgin iyileştirme sağlıyor.

Barış Öner (SCR Dairy Türkiye Müdürü)

Sağım elektronikleri ve inek kontrol sistemleri tedarikçisi olarak sektörün global üreticileri arasında güçlü bir şekilde pozisyonunu koruyan SCR , her geçen gün artan teknolojik ürünleri sayesinde pazardaki yerini sağlamlaştırıyor. SCR’nin ürettiği MC200 serisi sağım kontrol sistemini oluşturan temel bileşenler; tüm kablolama bağlantılarının sağlandığı kontrol kutusu, FFS30 sütölçer, MC200/ED200 sağım kontrol ünitesi, PPB30 sağım kontrol butonu, P500 pulsatör, başlık çıkarıcıyı yöneten P580/P550 double valf ve MV30 süt valfidir.

Hangi sağımhanelerde kullanılabilir?

MC200 serisi sağım kontrol sistemleri, 4 farklı spesifikasyonda dizayn edilebilme özelliğiyle farklı sürü büyüklüklerine sahip tüm üreticilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Manuel sağımhanesi olan 50-100 baş üreticilerin sistemlerini ekonomik bir şekilde dijital sütölçerli ve başlık çıkarıcılı bir sisteme yükseltirken, daha da büyüyen sürülerde bireysel tanımlama tasmalarıyla bilgisayarlı sisteme geçiş mümkündür.

Özellikle hayvan tanımlama sistemlerinde kullandığı IR ve RF teknolojileri sayesinde yüksek doğruluk oranında okuma sağlamaktadır. İnek takibi olarak tanımlanan sistemde ineklerin hareket doğruluğu filtre edilmekte ve tasmada bulunan teknoloji sayesinde yoğunluğu tespit edilerek en büyük sorun olan yanlış okuma ve hatalı uyarılar ortadan kaldırılmaktadır.

Üreticiye sağladığı avantajlar nelerdir?

Montaj kolaylığı, hem satın alma hem de maliyetlerini azaltmaktadır. Akıllı Pulsasyon Sistemi, ineğin sağım rutinini öğrenmekte ve sağım başlangıcında devreye girerek sağım süresince süt akışına göre otomatik olarak sağımı kontrol altında tutmaktadır. Bu özellik üreticilere inek konforu ile daha kısa zamanda sağlıklı bir sağım imkanı sağlıyor. Infrared teknolojisiyle çalışan benzersiz sütölçer teknolojisi sayesinde sağım bilgileri doğru ve anlık olarak izlenebilir. Hareketli parçaları olmayan sütölçer doldur-boşalt mantığıyla çalışan sistemlere göre hem daha az temizlik malzemesi kullanılmasını, hem de sıfıra yakın bakım maliyetini beraberinde sunuyor.

İnek takip sisteminde kullanılan tasmalar, inek kayıt bilgisini tutabildiği gibi hem kızgınlık hem de geviş takibiyle üreticiye benzersiz bir hizmet sunabilmektedir. Özellikle patentli geviş takip sistemi sağımhane ile uyumlu çalışmakta ve sürünün sağlık durumunu anlık olarak üreticiye bildirmekte bu sayede hem veterinerlik hizmetleri daha düşük maliyetle gerçekleşmekte hem de tedavi başarısı takip edilebilmektedir.

SCR Data Flow II Sürü Yönetim Sistemi

Bilgisayarlı sistemlerde sağım ünitesi kadar, sürüyü takip etmemizi sağlayan en önemli bileşen sürü yönetim programıdır. SCR Data Flow II ile her şey elinizin altındadır. Serbest akışlı süt-ölçer sayesinde sürünüz sağım anında anlık olarak izlenebilmektedir. Sağıma giren inek tanımlamaları, süt akışı, tekmeleme gibi nedenlerden dolayı durması takip edilebilmekte ve sağımcı verimi kontrol altına alınabilmektedir. Gelişmiş raporlama sistemi sayesinde sürü ile ilgili tüm doğurganlık, sağlık, veteriner protokolleri, sağım, yemleme, ağırlık ölçüm bilgileri hem bireysel inek, hem grup hem de sürü bazında takip edilebilmektedir.

Programın sağladığı grafikler hem kullanıcı seviyesinde hem de işletme sahibi seviyesinde hazırlanmış olup, çiftliğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. İki ya da üç yollu ayırıcı kapı ve sağımhane çıkışında bulunan inek tartım sistemi sayesinde sürü daha etkili bir şekilde takip edilebilmektedir. Etkili raporlama sistemi, istediğiniz zaman dilimine ait bilgiler ihtiyaç duyduğunuzda size sunulmaktadır.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.