Gıda güvenliğinde Türkiye 39. Sırada

İstanbul’da düzenlenen DuPont Türkiye Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi’nde Küresel Gıda Güvenliği İndeksi açıklandı.

Dupont’un desteğiyle Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen Küresel Gıda Güvenliği İndeksi, 28 Mayıs’ta Dupont Türkiye Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi’nde açıklandı. İndekse göre Tarımsal Ar-Ge’de ilk 20 arasında yer alan Türkiye puanını geçen yıla oranla yüzde 1,5 artırarak 39. sırada yer aldı.

Türkiye’nin en yüksek skoru kalite ve güvenilirlikte, ancak en hızlı büyüme ulaşılabilirlikte yaşandı. 2013 yılında Türkiye’de tarım alanında Ar-Ge’ye ayrılan kamu harcamaları %300 arttı. Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde 3. üst segmentte bulunan Türkiye, tedarik yeterliliği konusunda tüm ülkeler içinde 5. sırada yer aldı. Tahıl depolanması, şişelenebilir su ve market sektöründe yüksek puan alan Türkiye’nin Küresel Gıda Güvenliği İndeksi sonuçlarına göre kendisini geliştirmesi gereken alanlar; ithalat gümrük tarifesi, gıda israfı ve protein kalitesi.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.