Canan Karatay’a büyük tepki

Sosyal medyada Canan Efendigil Karatay adıyla “Gıda Mühendisliği diye bir saçmalık çıktı! Gıda doğal olmalı neyin mühendisliği bu? Gıda Mühendisliği olmaz” yorumunun paylaşılması büyük tepkiye yol açtı.

13 Şubat 2014’te Canan Efendigil Karatay adlı facebook sayfası üzerinden gıda mühendisliği mesleğine yönelik paylaşıma tepki gösteren Gıda Mühendisleri Odası ve üniversiteler yaptıkları ortak açıklamada, bu ifadeleri cahilce, bilim ahlakından uzak ve haddini aşan ifadeler olarak nitelendirdiler. Facebook’taki bu paylaşımla ilgili Canan Efendigil Karatay’a ulaşmaya çalışan Gıda Mühendisleri Odası yönetimi Karatay’a ulaşmaya çalışmışlar, ancak Karatay’ın görüşmeyi/açıklama yapmayı reddettiği bildirildi.

Gıda mühendisliği eğitimi veren üniversiteler ve bu mesleği temsil eden Gıda Mühendisleri Odası yaptığı açıklamayla Karatay’a tepki gösterdi. Ankara Üniversitesi Süt Teknolojisi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Barbaros Özer ve Prof. Dr. Celalettin Koçak başta olmak üzere çok sayıda bilim insanı ve meslek mensubu Gıda Mühendisleri Odası öncülüğünde Prof. Dr. Canan Karatay’ı bu konuda bir açıklama yapmaya ve kendi adıyla paylaşılan ifadeleri düzeltmeye davet ettiler.

Açıklamada, “Bu ve benzeri olaylar sıklıkla yaşanmakta ve kamuoyunun güvenli gıdaya ulaşımda algısını olumsuz etkilemektedir. İlgili kişileri, hali hazırda görev yaptığı kurumları, kamu otoritelerini ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarını göreve çağırıyoruz” denildi.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.