Bakan Varank Ezine’de süt laboratuvarı açtı

Sanayi Bakanı Varank, Ezine Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kurulan Süt Ürünleri Araştırma ve Duyusal Analiz Laboratuvarının açılışını yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ezine Meslek Yüksek Okulunda Süt Ürünleri Araştırma ve Duyusal Analiz Laboratuvarının açılışını yaptı. Laboratuvarın açılışında Bakan Varank’ın yan sıra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer yer aldı.

Açılış töreninde laboratuvar hakkında bilgi veren Ezine Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu, laboratuvara Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 672 bin 303 lira destek verdiğini kaydetti.

Bakan Varank, açılışın ardından Tekafos İzmir Satış Yetkilisi Mustafa Hoşgönül’den laboratuvar hakkında bilgi aldı. Cihazları inceleyen Bakan Varank ve beraberindeki heyet, laboratuvarda başta Ezine peyniri olmak üzere yöresel süt ürünlerinin duyusal analizini de yaptılar.

“Ezine Yöresinde Süt ve Süt Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi” projesi kapsamında faaliyete geçen laboratuvarda FOSS marka Milkoscan Mars ve BacSomatic cihazları bulunuyor. Laboratuvarda Stakpure marka saf su cihazı da yer alıyor.

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü himayesinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen laboratuvar projesi, Onsekiz Mart Üniversitesi Ezine Meslek Yüksek Okulu ve Çanakkale İşkur İl Müdürlüğü ortaklığında başlatılan proje kapsamında faaliyet gösterecek.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.