2. Ulusal Sütçülük Kongresi İzmir’de

25-26 Nisan 2019 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan 2. Ulusal Sütçülük Kongresi özel sektörden ve bilim insanlarından yoğun ilgi görüyor.

Birincisi Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümünün 2017 yılında organize ettiği kongrenin ikincisi bu yıl 25-26 Nisan tarihlerinde Ege Üniversitesi Süt Teknolojisi Bölümü tarafından yapılacak. Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Feyzi Önder Konferans Salonunda düzenlenecek kongreye üniversitelerden ve özel sektörden katılım olacak.

IDF’den kongreye üst düzey katılım

Kongre konularında tecrübeli olduklarını belirten 2. Ulusal Sütçülük Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Başkanı Vekili Prof. Dr Harun Raşit Uysal, “Kongremizde Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) Genel Direktörü Caroline Emond da bir sunum yapacaktır. Kongremiz bu yıl Eylül ayında İstanbul’da yapılacak olan Dünya Sütçülük Zirvesi öncesi önemli bir buluşma olacaktır. Polonya’dan gelecek bilim insanları da sunum yaparak Türk bilim dünyası ile fikir alışverişinde bulunacaklardır” dedi.

Süt bilimi ve teknolojisindeki yeni gelişmeler konuşulacak

2. Ulusal Sütçülük Kongresi’nin süt bilimi ve teknolojisindeki yeni gelişmelerin, ülkemiz süt sektörünün küresel rekabette başarılı olabilmesi için izlemesi gereken stratejilerin tartışılacağı bir platform olacağını söyleyen Prof. Dr Harun Raşit Uysal: “İnsanlar için vazgeçilmez olan gıda ve gıdanın önemli bir bölümünü oluşturan süt üretiminin sürdürülebilirliği toplumların sağlığı ve geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.

Diğerlerine nazaran üretim risklerinin daha fazla olduğu süt ve süt ürünleri sektörü; hava koşulları, küresel iklim değişikliği, çevre, enerji, tüketici tercihleri, hammadde maliyetleri, piyasa koşulları ve teknoloji düzeyi gibi parametrelerin etkisinde kalan dinamik bir yapıdır. Bu nedenle sektöre yönelik politika ve stratejilerin yapılacak olan kongre, sempozyum, çalıştay gibi organizasyonlarla kısa ve uzun vadede oluşturulması ve güncellenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla düzenlenen “2. Ulusal Sütçülük Kongresi” süt bilimi ve teknolojisindeki yeni gelişmelerin ve ülkemiz süt sektörünün küresel rekabette ve sürdürülebilirlikte başarılı olabilmesi için izlenmesi gereken stratejilerin tartışılacağı bir platform olacaktır” şeklinde konuştu.

2. Ulusal Sütçülük Kongresi’nin ana düzenleyicileri Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Tarım ve Orman Bakanlığı Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Süt, Et ve Gıda Üreticileri ve Sanayicileri Birliği (SETBİR) Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD), Ulusal Süt Konseyi (USK) ve Zootekni Federasyonu’dur.
130’un üzerinde bildirinin geldiği kongre ye Avrupa, Polonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de katılımcılar olacak.

Ayrıntılı bilgiyi http://www.usko2019.com bağlantısından edinebilirsiniz.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.