Sayı:66 (Eylül-Ekim 2017)

Bu sayıyı oku

GÜNDEM

Süt arzında korkutan senaryo

Süt üretimindeki azalma piyasada hissedilmeye başlandı. Bu yıl kurban bayramında önceki yıllardan daha çok dişi hayvan (inek, düve, koyun ve toklu) kesildi. Süt üretiminde 2016’da başlayan azalmanın 2018’de yeni bir krize yol açmasından endişe ediliyor. Sürdürülebilir süt üretimi için acilen önlem alınması gerekiyor.

ÖZEL DOSYA

Destekler eski hamam, eski tas

Faruk Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı grevine geldiğinde “Milli Tarım Projesi” söylemini gündeme taşıdı. Milli Tarım’a göre bitkisel üretimde “Havza Bazlı” hayvancılıkta ise”Yerli” üretim desteklenecekti. 2017 yılı tarım destekleri kararnamesi’ne bakıldığında Milli Tarım’ın söylem bazında kaldığı görüldü. Hayvancılık desteklerinde yerli üretimi desteklemeye yönelik kayda değer bir değişiklik göze çarpmadı. Yıllardır et krizi yaşanmasına rağmen 2011 yılından beri uygulanan “Besi desteği” kaldırıldı. Mandıralar işleyecek süt bulamazken süt destekleri yine kararname ile belirlenmedi. İşte, yılın bitmesine 3-4 ay kala açıklanan 2017 yılı hayvancılık destekleri…

YAZARLAR

Editörden
– Destekler konusunda biraz ciddiyet lütfen!

Başyazı
İbrahim Gümüş:
– Bindiği dalı kesenlerin ağlamaya hakkı var mı?

Süt Bilimi
Barbaros Özer:
– Süt üretiminde su ve karbon ayakizi

Sanayici Gözüyle
Tarık Tezel:
– Kaliteye göre fiyatlandırmayı herkes benimsemeli

Hayvancılık
Mustafa Kaymakçı:
– Sütte kazanan kim?

Destekler Teşvikler
Bekir Erenoğlu:
– Hayvancılık destekleri yeniden planlanmalı

Süt Kültürü
Ramazan Gökçe:
– Saldık çayıra Mevla kayıra

EVDE YAPIN

Çökelek  ve Sürk peyniri

Bu sayıda yoğurt kesiğinden yapılan çok kolay iki çökelek tarifi vereceğiz. Normalde çökelek tariflerinde yağı alınmış yoğurt kullanılır. Ancak biz daha lezzetli ve besleyici olması için çökeleğimizi yağı alınmamış yoğurttan yapacağız. Peyniraltı suyundan kestirilerek yapılan lor ile çökelek sıkça karıştırılır, ancak çökelek lordan çok farklıdır. İşleniş biçimine ve eklenen malzemeye veya baharata göre çeşitli çökelek türleri vardır. Süt Rüyası Peynir Atölyesine has bu tarif ile siz de evinizde kolaylıkla çökelek yapabilirsiniz.

TEKAFOS İLE KALİTE ÖYKÜLERİ

“Mastitise süt analizi ile meydan okuyun”

Süt analiz laboratuvarlarında mastitis hastalığının tespiti çok uzun yıllardır somatik hücre sayımı yöntemi ile yapılabilmektedir. FOSS hayvan hastalıkları uzmanı Dr. Daniel Schwarz mastitis ile ilgili çalışmalarda istenilen noktaya henüz gelinemediğini ve hala yüksek miktarda sütün mastitis nedeniyle işlenemediğini söylüyor. Schwartz, mastitis ile etkin mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

MAKALELER

Bilimsel Makale

Aslı Albayrak, İlhan Gün, Slaven Juric, Milna Tudor Kalit, Samir Kalit
– Süt ürünlerinde mikroenkapsülasyon tekniğinin uygulanması ve ürün kalitesine etkisi

Makale

Süleyman Özdoğan
– Çiğ süt fiyatında yağ ve protein primi nasıl hesaplanmalı?

HABERLER

Haber

– Pınar Enstitüsü süt üreticisini eğitiyor

– İzmir’in samanı Bulgaristan’dan

– Süt ürünleri mevzuatı geliştirilecek

– Chobani dünyayı değiştiriyor

– Ektam’dan İngiltere’ye süt dolum tesisi

Fuar

– Türkiye’nin en büyük hayvancılık fuarında süt teknolojileri özel bölümü

– Tarım ve hayvancılığın büyük buluşması Bursa’da

Ayrıntılar Süt Dünyası Sayı 66’da…

Bu sayıyı oku

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.