Ev yoğurdu nasıl yapılır?

Evinde doğal ve katkısız süt ürünleri yapmak isteyenlerle bu sayıda “Ev yoğurdu” tarifini paylaşacağız. Yapımı çok kolay gibi gözükse de evde yoğurt yapmanın birçok inceliğinin olduğunu siz de bu tarifi okuyunca göreceksiniz.

Evde yoğurt yapmak için önce ihtiyaç duyacağınız malzemelerin neler olduğunu söyleyerek tarife başlayalım.

İşte gerekli malzemeler:

  • 3 litre çiğ süt,
  • Taze yoğurt (maya için),
  • Süt termometresi,
  • Polar örtü veya sofra bezi (sarmak için).

Ev yoğurdu tarifi

Öncelikle sütümüz çiğ olduğu için pişiriyoruz. Pratik olarak geleneksel yöntemle süt kabarmaya başlayınca ocağı en kısık şekle getirerek 10 dakika pişirebiliriz.

Yoğurt yapımında pastörizasyon işlemi için sütü 85 santigrat derecede 15 dakika tutmak yeterlidir. Pastörizasyon işleminden sonra hızlı bir şekilde soğutuyoruz.

Bunun için süt tenceresini soğuk su dolu geniş bir kabın içine koyabiliriz. Yüzeyinde kaymak tutmaması için ara ara karıştırıyoruz.

Ev yoğurdunu sütü pişirdiğimiz kapta mayalayacak olursak sütü 45 santigrat dereceye kadar soğutuyoruz.

Yoğurdu farklı bir kapta yapacak isek sütü kaba (cam ya da toprak kap) 70 derecede iken dökmeliyiz. Buradaki amaç, ısı kaybının olmaması, yoğurdun yapısının (kıvamının) ve tadının istediğiniz şekilde olmasıdır.

Mayalama (Maya katma)

Maya miktarı olarak 1 litre süt için 1 yemek kaşığı taze yoğurt yeterlidir.
3 litre süt için 3 yemek kaşığı yoğurdu derin bir kasede bir su bardağı süt ile açmanız gerekir.

Bu aşamada maya olarak kullanılan yoğurdun asitliği (ekşiliği) önemlidir. Mayalık yoğurdunuz eğer ekşi ise bir tülbent yardımıyla süzgeç üzerinde süzdürebilirsiniz. Böylece yoğurttaki ekşiliği (asitlik düzeyini) azaltmış olursunuz.

Süt 43 derecede iken maya ilave edilerek iyice karıştırılır.  Sütü mayaladığınız kabın kapağını kapatarak kabı iyice sarmalısınız. Ev koşullarında sofra bezi veya polar bir örtüyle 3 kat sarmak yeterlidir.  Bu şekilde mayaladığınız yoğurt 3 buçuk saatte hazır oluyor.

Yoğurt yapımında mayalama sürecini sonlandırmak için kaba sardığınız örtüyü zamanında açmak da önemlidir. Örtüyü geç açarsanız asitlik gelişeceğinden yoğurtta ekşi tat oluşur.
Örtüsünü açtığımız yoğurdu buzdolabına koyarak 24 saat soğutuyoruz.

Maya ayırma

Soğutma işleminin ardından bir sonraki yapacağımız yoğurt için maya ayırmayı unutmamalıyız.

Maya ayırmak için tüketmeye başlamadan önce yoğurdun yüzeyinden gerektiği kadar ayırıp buzdolabında saklamalıyız.

Yoğurdun yüzeyinde yağ oranı yüksek olduğu için asitlik gelişmiyor (ekşimiyor).
Bu nedenle maya ayırırken yoğurdun yüzeyinden almaya özen göstermeliyiz. Böylece tatlı yoğurt mayamızı rahatlıkla kullanabiliyoruz.

Ev yoğurdu yaparken izleyeceğimiz yol kısaca şöyle;

  • Çiğ sütün pişirilmesi,
  • Sütün hızla soğutulması,
  • Maya miktarı,
  • Mayalama sıcaklığı,
  • Mayalanma süresi,
  • Yoğurdun soğutulması.

Bu noktalara dikkat ederek 15 gün boyunca ekşimeyen katkısız ve pastörize ev yoğurdu yapmak çok kolay.

Afiyet olsun.

__________

* Tariflerimiz Süt Rüyası Peynir Atölyesi Kurucusu Öznur Apaydın Arıkan tarafından Süt Dünyası için özel olarak denenerek hazırlanmaktadır. Bilgi ve destek için oznurarikan@sutruyasi.com e-posta adresinden iletişim kurabilirsiniz.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.