Süt Dünyası 10 yaşında

2006 yılının başında yayın hayatına başlayan Süt Dünyası ilgi ve desteğinizle onuncu yılına merhaba dedi. Türkiye’de sütçülüğün güvenilir haber ve bilgi kaynağı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Ülkemizde gazetecilik genelde bir cephede yer alıp karşı cepheye serbest atışın yapıldığı bir şekilde icra ediliyor. Ulusal öçlekte bu belirli bir siyaset, ideoloji veya inanç grubu etrafında yer alınarak yapılırken, sektörel medyada ise belirli çıkar grupları ile birlikte yapılıyor. Bağımsız yayıncılık yaptığınızda haber ve finans kaynaklarına erişmeniz zorlaşıyor. On yıldır bu zorlukların üstesinden gelerek Süt Dünyası’nı sizlere ulaştırmaya gayret ettik.
Amacımız gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Süt Dünyası’nın 50’nci ve 100’üncü yıla ulaşması. Bu tür yayınlar sektörün aynası konumundadır. Bilgi üretimi ve paylaşımı konusunda belirli bir seviyeye ulaşamayan bir sektörün dünya pazarlarında rekabet edemeyeceği açıktır. Dünya süt ürünleri pazarında söz sahibi ülkelere baktığımızda bu gerçek daha iyi anlaşılabilir.
Türkiye’nin ürettiği süt ve süt ürünleriyle dünya pazarlarında söz sahibi olması için iletişime, bilgiye ve kültüre yatırım yapması gerekiyor. Sadece ürün satarak pazarlarda kalıcı olamazsınız. Sattığınız ürünle ilgili kültür de üretmek zorundasınız. Süt Dünyası, işte bu gerçekten yola çıkarak önemli bir ihtiyacı karşılamaya gayret ediyor. Bu anlamda Türk süt ürünlerini dünyaya anlatmak için Süt Dünyası’nın İngilizce edisyonununun çıkarılmasında da yarar var.
Onuncu yılımız vesilesiyle çalışmalarımızda Süt Dünyası’nı her bakımdan südürülebilir kılmaya odaklandık. Dergiyi geleceğe taşımak ve ihtiyaç duyduğunuz konularda daha zengin içerik sunmak için bu yıldan itibaren birtakım yenilikler yapıyoruz. Bu yeni uygulamalarımızdan biri de “Bölüm Sponsorluğu”…
Sektörün öncü markalarının desteğiyle oluşturmaya başladığımız yeni bölümlerle temel konularda düzenli içerik sağlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede Türkiye’nin lider süt analiz cihazları tedarikçisi Tekafos, “Analiz ve Güvenlik” bölümümüzün sponsoru oldu. Bu vesileyle Tekafos yetkililerine buradan teşekkür ediyoruz. Diğer bölümleri de hayata geçirmek için sektörün öncü firmlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor.
Bu sayıdan itibaren internet sitemizden e-dergi olarak yayında olacağız. Ayrıca internet sitemizi günlük güncellenen sütçülük haber portalına dönüştürüyoruz. Sütçülükle ilgili en güncel haberleri www.dergi.sutdunyasi.com haber portalımızın yanısıra sosyal medya kanallarımızdan da takip edebileceksiniz.
Bu sayıda kapak konusu olarak süt ürünlerinde tağşişi ele aldık. Bugüne kadar yapılan denetimlerin ortaya koyduğu gerçek şu, tüm tağşişlerin yüzde 75’ini süt yağının alınıp yerine bitkisel yağ kullanılması oluşturuyor. Ürün bazında ise tağşişler sırasıyla peynir, yoğurt ve tereyağında yoğunlaşıyor. Süt ürünlerinde tağşiş ve sahtecilikle ilgili ayrıntılar kapak dosyamızda.
Yeni sayıda görüşmek dileğiyle.

>> Editörden

Süt Dünyası Dergisinin yeni sayı sunuş yazıları ile dergi ekibinin gündemi ve gelişmeleri değerlendiren yazıları "Editörden" başlığı altında "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır. Ayrıca dergi ekibinin ortaklaşa hazırladığı haber ve yazılarda da "Süt Dünyası" imzası kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.