Kırsal kalkınmada 9. Etap bitiş tarihi uzatılmalı

Abdi Kösem yazdı…

Konuyla ilgili kişi ve kurumların bildiği üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Toprak Reformu Genel Müdürlüğü aracılığıyla; yeni tesis yapımı, yarım kalmış olan mevcut tesislerin tamamlanması ve mevcut tesislerin kapasite artırımı ve modernizasyonu konularında tarıma dayalı sanayimizin gelişmesi için yüzde 50 hibe desteği sağlamaktadır.

İlk üç dönemi köy bazlı olarak nitelendirilen bu ekonomik yatırımların desteklenmesi ile ilgili program, 2015 yılında başvuruları tamamlanmış olan 9. ve 10. Etap projelerinin uygulamaları ile devam etmektedir. 9. Etap projelerinin inşaat ve makine alımları ile ilgili uygulama dönemi Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ (Tebliğ No: 214/43) kapsamında devam ediyor. 9. Etaptaki projelerin son bitiş tarihi 01.12.2015’tir.

30.04.2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2015/16 Nolu tebliğ kapsamında başvuruları alınmış olan ve halen uygulama süreci devam eden 10. Etap projelerinin son bitiş tarihi01.12.2015 tarihi iken, 18.08.2015 tarihli 2015/35 nolu tebliğ ile bu projelerin son bitiş tarihi 01.06.2016’ya uzatıldı. Böylece başvuru süreleri arasında 2 ay gibi bir süre bulunan 9. ve 10.Etap projelerinin bitiş süreleri arasında 7 ay fark oluştu.

7 Haziran genel seçimlerinden sonra ülkemizin içerisinde bulunduğu siyasi istikrarsızlık nedeniyle özellikle yeni tesis yapımı içeren projelerin inşaat ruhsat süreci geç başlamıştır. Geç başlamış olan inşaatların kış aylarının yaklaşması nedeniyle Mart 2016’dan önce bitmesi hemen hemen imkansızlaşmıştır. Ayrıca özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde terör olayları nedeniyle proje uygulama süreçleri kesintiye uğramaktadır.

Bu nedenlerle özelikle yeni tesis yapımı içeren 9. Etap projelerinin bitiş tarihi 01.06.2016’ya uzatılmalıdır.

Bir garip karar örneği

Ülkemizin A ilinde bir yatırımcımız KKYDP 9. Etap kapsamında ekonomik yatırımlar ile ilgili yeni tesis yapımını da içeren bir projeyi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunmuştur. Yatırımcımızın bu projesi Bakanlık İl Müdürlüğü tarafından uygun bulunarak nihai değerlendirme için Bakanlığa sunulmuş ve Bakanlık tarafından proje başarılı bulunarak yüzde 50 hibe desteğine hak kazanmıştır.

Hibe desteğinden yararlanmak için yatırımcımızın hibe sözleşmesi yapması gerekiyor. Bu süreçte yatırımcımız tarafından tesisinin yapılacağı yer ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğünden Çevresel Etkileri Önemsizdir Belgesi alınmıştır.

Ayrıca yatırımın yapılacağı yer tarımsal arazi vasfında olduğu için önce; Kamu Yararı Kurul Kararı alınmış ve Toprak Koruma Kurulu kararı için A ilindeki Tarım İl Müdürlüğüne başvuru yapılmıştır. Toprak Koruma Kurulu Tarım Bakanlığının vereceği yüzde 50 hibe desteğini ve Kamu Yararı Kurulu Kararını ve Çevresel Etkileri Önemsizdir kararını görmezden gelerek yatırımın yapılmasını oy birliği ile reddetmiştir.

Toprak Koruma Kurulunda Başkan Yardımcısı olarak bulunan Tarım Bakanlığı Temsilcisi ve diğer kamu kurum temsilcileri Kamu Yararı Kurulu kararını ve Çevresel Etkileri Önemsizdir belgesini tanımamıştır. Aynı arazi üzerinde çiftlik inşaa edileceği veya tarımsal amaçlı çelik silo yatırımı yapılacağı zaman olumlu görüş bildiren Kurul, yatırım çiftlikte üretilen sütü ve eti değerlendiren bir yatırım olduğunda yatırımı “ticari” olarak nitelemektedir.

Tarımsal ürün işleyerek katma değer yaratacak olan ve sağlayacağı istihdam ile en az 10 kişiye ekmek kapısı olacak bu işletmenin yatırıma dönüşmesi engellenmektedir. Bu ve bunun gibi birçok kurul kararları nedeniyle yatırımcılarımız zor durumda kalmaktadırlar.

Kurban bayramında kesilecek kurbanlıklar

Her Müslüman vatandaşımız dinimiz gereğince maddi gücü oranında kurban kesmektedir. Genelde kesilecek büyükbaş ve küçükbaş kurbanların cinsinin erkek olması tercih edilmektedir. Ancak erkek hayvanların fiyatlarının biraz daha yüksek olması nedeniyle bazı üreticilerimiz tarafından dişi hayvanlar kurban pazarlarında satışa sunulmaktadır. Kesilecek her dişi hayvanın kendinden sonra gelecek olan nesli ortadan kaldırdığını unutmayalım. Bu nedenle kurbanlık alırken erkek cinsinin tercih edilmesini özellikle tavsiye ediyorum.

Son olarak, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla şehit olan bütün yurtaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilerim.

>> Abdi Kösem

Yazarımız Gıda Yüksek Mühendisi Abdi Kösem 8 Ocak 2017'de ani bir kalp krizi sonucu vefat ederek aramızdan ayrıldı. Yazarımızın anısını yaşatmak için dergimizde yayınlanan tüm yazılarını burada derledik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.