Çiğ inek sütü kaliteye göre sınıflandırılacak

Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ 25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Tebliğ kapsamında sınıflandırılmaya tabi tutulan çiğ inek sütü; Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği hükümlerine uygun olmak zorunda.

Sınıf tespitinde, yağ ve protein oranlarının aynı anda sağlanması zorunlu olacak. Sağlanamadığı durumlarda, düşük olan değerin yer aldığı sınıfa göre sınıflandırılacak. Sözleşmeli usulde sanayiye arz edilen çiğ inek sütünün bileşimine göre sınıflandırılması ile ilgili iş ve işlemler Yönetmelik hükümlerince yürütülecek.

5488 sayılı Tarım Kanunu ve Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanan Tebliğ, 2020-2021 yıllarında Çanakkale, Burdur ve Aksaray illerinde, 2022’den itibaren ise tüm illerde uygulanacak.

ÇİĞ İNEK SÜTÜ SINIFLANDIRMA TABLOSU
SınıflarProtein Değeri (%)Yağ Değeri (%)
Ekim – MartNisan – EylülEkim – MartNisan – Eylül
A Sınıfı3,20 ve üzeri3,10 ve üzeri3,60 ve üzeri3,50 ve üzeri
B Sınıfı3 ≤ protein değeri <3,23 ≤ protein değeri <3,13,3 ≤ yağ değeri <3,63,2 ≤ yağ değeri <3,5
C Sınıfı2,9 ≤ protein değeri <32,9 ≤ protein değeri <3yağ değeri <3,3yağ değeri <3,2

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.