Avrupa Birliği’nde süt isyanı

Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen 2 bine yakın üretici Brüksel’de süt fiyatlarının düşüklüğünü protesto etti.

Almanya, Fransa, Hollanda gibi çevre ülkelerin yanı sıra Belçika’dan iki bin süt üreticisi 800’den fazla traktörle birlikte Brüksel’e adeta çıkarma yaptı. Başkent trafi ğini felç eden öfkeli çiftçiler, Avrupa Parlamentosu önündeki meydanda kamp kurarak kendilerini engellemeye çalışan polisle çatıştı.

Süt üreticileri, Avrupa Parlamentosu yetkililerinin söz vermelerine rağmen kendileriyle görüşmeye gelmemelerini parlamento binasına tazyikli süt sıkarak protesto etti. Avrupa Süt Üreticileri Birliği’nin (European Milk Board) organize ettiği traktörlü protesto eylemi Brüksel’de ana caddelerde uzun araç kuyrukların oluşmasına sebep oldu.

Avrupalı çiftçiler, Avrupa Birliği’nin açıklayacağını duyurduğu tasarruf paketinden sonra daha düşük devlet desteği verileceği endişesini taşıyor. Süte zam yapılmasını isteyen binlerce çiftçi bir günlük eylemin ardından Brüksel’i terk etti. Avrupalı süt üreticileri 2009 yılında da benzer bir eyleme imza atmışlardı.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.