Yem Katkı Maddeleri Yönetmeliği

Yem katkı maddeleri ile premikslerin denetimi ve etiketlenmesine dair kuralları belirlemek amacıyla hazırlanan yönetmelik yayımlandı.

Hayvan Beslemede Kullanılan Yem Katkı Maddeleri Hakkında Yönetmelik, 18 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nun ilgili tüzüklerine paralel olarak hazırlanan yönetmelikle yem katkı maddeleriyle ilgili AB müktesebatına uyum sağlanması amaçlanıyor.

Yem katkı maddelerinin piyasaya arzı, işlenmesi ve kullanılabilmesi için Yönetmelikte belirtilen hükümlere göre onaylanması ve etiketleme kurallarına uygun olması gerekecek. Bu şartları karşılamayan yem katkı maddeleri piyasaya arz edilemeyecek, işlenemeyecek veya kullanılamayacak. Yem katkı maddeleri insan sağlığı, hayvan sağlığı veya çevre üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmayacak, kullanıcıyı yanıltıcı şekilde sunulmayacak, hayvansal ürünlerin belirli özelliklerini bozarak tüketiciye zarar vermeyecek ya da bu özellikler ile ilgili olarak tüketiciyi yanıltıcı olamayacak.

Yönetmeliğe göre yem katkı maddeleri yemlerin ve hayvansal ürünlerin özelliklerini olumlu yönde etkilemeli. Hayvanların besin maddesi ihtiyaçlarını karşılamalı, özellikle sindirim sistemindeki florayı veya yemlerin sindirimini olumlu etkileyerek üretime, performansa veya hayvan refahına olumlu katkıları olmalı.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.