Algida ikinci fabrikasını Konya’da açtı

Üretime başlayan Algida Konya Fabrikası, dünyada bundan sonra inşa edilecek Unilever dondurma fabrikalarına model olacak.

Türkiye dondurma pazarının lideri Algida’nın Türkiye’deki ikinci fabrikası Konya’da üretime başladı. Çorlu’dan sonra Türkiye’de ikinci, tüm dünyada 35’inci Unilever dondurma üretim tesisi olan Konya Fabrikası 95 milyon avroyu aşkın bütçeyle tamamlandı. Konya Fabrikası’ndan Ortadoğu ve Afrika’ya açılmayı hedefleyen Unilever Türkiye, İsrail, Orta Asya ve İran Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nihal Temur, ‘Çorlu Fabrikası, kurulduğundan bugüne Avrupa ve dünya çapında başarılara imza attı. Üretimde, hijyende ve standart uygulamalarda bir numara olmayı başardı. Aynı başarıyı Konya’nın da yakalayacağını biliyoruz. Yeni fabrikayla daha esnek bir tedarik zincirine sahip olacağız. Türkiye’deki iki ana noktadan her yere daha hızlı dağıtım yapabileceğiz. Konya fabrikası gerek modern altyapısı ve teknolojisi gerekse ileri çevresel kriterleri uygulayarak LEED sertifikasına sahip ilk dondurma fabrikası olma hedefiyle geleceğin dondurma fabrikasıdır’ diye konuştu.

Konya’dan dünyaya ihracat

Algida’nın sektörüne yaptığı katkıyla iç tüketim ve ihracatta artışın süreceğini kaydeden Temur, ‘Bu talebi karşılamak ve ihracatı Afrika ve Ortadoğu’ya genişletmek Algida Konya Fabrika’sının katkılarıyla olacaktır’ dedi. Temur, yatırım için neden Konya’nın seçildiğini şu sözlerle açıkladı: ‘Hammadde tedarikinde kolaylık, ekonomik gelişim, lojistik avantajı, yüksek ve nitelikli iş gücü, sanayi altyapısı, deprem riskinin az olması gibi faktörlerle birlikte, Konya yerel yönetiminden gördüğümüz sıcaklık ve misafirperverliği de değerlendirerek yatırımımız için en uygun yer olan Konya’da karar kıldık.’ Yaklaşık 300 bin metrekarelik alana kurulan fabrika, Unilever’in bundan sonra inşa edeceği fabrikaların inşa ve tasarım standartlarını gösteren ilk fabrika olma niteliği taşıyor.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir yorum

  1. iyi çalışmalar keçi sütü üretimi yapıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.