Peynir

Peynir nedir?

  1. Hammaddenin uygun bir pıhtılaştırıcı kullanılarak pıhtılaştırılması ve pıhtıdan peyniraltı suyunun ayrılmasıyla ya da sütün permeatının ayrılmasından sonra pıhtılaştırılmasıyla elde edilen, farklı sertliklerde ve yağ içeriklerinde, salamura ile ya da kuru tuzlama ile tuzlanarak ya da tuzlanmadan, starter kültür kullanarak ya da kullanmadan, telemesi haşlanarak ya da haşlanmadan, çeşnili ya da çeşnisiz olarak, tekniğine uygun olarak üretilen, olgunlaştırılmadan ya da olgunlaştırıldıktan sonra tüketilen, çeşidine özgü karakteristik özellikleri gösteren süt ürünlerinin genel adı.
  2. Çiğ, pastörize ya da 72 °C’de 2 dakika ısıtılmış sütlerin peynir mayası ya da organik zararsız bir asit ile pıhtılaştırılıp işlenmesi ve belli bir olgunlaşma süresi geçirmesi sonunda elde edilen bir süt ürünü. 3. Sütün peynir mayası veya zararsız organik asitlerle pıhtılaştırılması, pıhtıdan peyniraltı suyunun ayrılması, sonra da pıhtının değişik şekillerde işlenmesi ile elde edilen, taze veya olgunlaştırıldıktan sonra tüketilen ürün.

Peynir teriminin İngilizce karşılığı: “Cheese”

Peynir ne demektir, Peynir hakkında bilgi, Peynir ne anlama gelir, Peynir sözlük anlamı nedir?

>> Süt Dünyası

blank
2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.